9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Kosova pëson rënie në ranglistën e FIFA-s

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka pësuar rënie në renditjen e përgjithshme botërore të FIFA-s, të publikuar të enjten.

“Dardanët” aktualisht zënë pozitën e 117-të në ranglistë me 1.158 pikë, një pozitë më poshtë se që ishin muajin e kaluar.

Kjo rënie është pasojë e rezultateve negative të marra në muajin tetor. Më 8 tetor, Kosova humbi nga Maqedonia e Veriut në plejofin e Ligës së Kombeve 2:1, që ishte mundësi e mirë për të vazhduar ëndrrën për kualifikim në Evropianin e vitit të ardhshëm.

Tri ditë më pas, Kosova në stadiumin “Fadil Vokrri” humbi nga Sllovenia me rezultatin minimal 1:0, derisa më 14 tetor, barazoi pa gola në udhëtim me Greqinë. Të dy ndeshjet ishin të vlefshme për Ligën e Kombeve – C.

Rënie, për tri pozita, në ranglistën e FIFA-s ka pësuar edhe Shqipëria, që tash renditet në vendin e 69-të, me 1.345 pikë.

“Kuqezinjtë” në muajin tetor i luajtën dy ndeshje, ndaj Kazakistanit e Lituanit, dhe që të dyja përfunduan me rezultat identik 0:0,

Ranglistën e FIFA-s e kryeson Belgjika, e përcjell nga Franca dhe Brazili.

Më Shumë

Suharekë, burri shkel urdhrin mbrojtës dhe ushtron dhunë në familje

Një burrë në Suharekë ka sulmuar një grua duke e shkelur urdhrin mbrojtës. I dyshuari është dërguar në mbajtje. Rasti u iniciua si dhunë në...

Biden: Putin ka kryer krime lufte

Presidenti amerikan Joe Biden tha të premten se Presidenti rus Vladimir Putin ka kryer krime lufte dhe vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të...

Lajmet e Fundit