36.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Kosova po humb. Serbia po fiton

MuhametKelmendi-LBNënkryetari i Lëvizjes për Bashkim (LB), Muhamet Kelmendi, ka vlerësuar se Kosova ka humbur me marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

“Serbia nuk e ka për qëllim normalizimin e marrëdhënieve, por sanksionimin e gjendjes aktuale, si dhe të përfitimeve politike e ekonomike në raport me mekanizmat ndërkombëtarë. Dhe, së këndejmi, Kosova i ka ndihmuar jashtëzakonisht shumë. Pse? Sepse shteti serb nuk e njohu Kosovën shtet, nuk bëri kompensimin e shpërblimin e dëmit, nuk i ktheu dokumentet origjinale të vjedhura, nuk i gjeti të vrarët në Kosovë që besohet se janë në varret masive në Serbi. Përkatësisht, Serbia nuk bëri as edhe një lëshim të vogël, ndërsa i arriti tërë ato që planifikonte”, ka thënë, për ‘Epokën e re’, Kelmendi.

Më Shumë

Prizren/ Keqtrajtoi fëmijën e tij, Qendra për Punë Sociale e merr në përkujdesje

Një burrë nga Prizreni ka keqtrajtuar fëmijën e tij. Siç bëhet e ditur nga policia ndaj tij prokuroria ka inicuar hetime, shkruan PrizrenPress Rasti është...

Kurti kërkon anëtarësimin e Kosovës në NATO

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë të përbashkët në Bruksel me sekretarin e NATO-s, ka kërkuar anëtarësimin e vendit tonë në këtë...

Lajmet e Fundit