21.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Seremb Gjergji në 100 vjetorin e muzikës klasikë në Verona

Seremb Gjergji italiKandidati i pavarur për President të Kosovës Seremb Gjergji, ka marrë pjesë në 100 vjetorin e muzikës klasike në Koleseumin e Veronës ku u interpretua opera e mirënjohur e Verdit – Nabucco. Opera shume e mirnjohur u preformua për 4 orë radhazi në Arenën/Koloseumin e Veronës në Itali.Interpretimi i të madhit Placido Domingo ka mahnitur rreth 20 mije shikues që ishin prezent në këtë përvjtor shekullor.

“Është moment i veçantë që të festosh 4 korrikun dhe 100 vjetorin – të dyjat sëbashku në një eveniment të rrallë dhe me ndjenje të veçant”, tha Gjergji.
Sipas tij, Nabucco i cili ka qenë mbret i Babilonisë dhe Opera e Giuseppe Verdit po me këtë titull e prezanton në mënyrë përfekte historinë e tij dhe të udhëheqjës së tij.

Në vitin 1913 për here të parë është shfaqur kjo operë në këtë Koloseum. Tash pas 100 vjet traditë dhe histori në natën e 4-5 korrikut 2013 u kremtua përvjrtori i 100-të i muzikës klasike.Të pranishëm në këtë koncert ishin shumë zyrtarë të shtetit italian, veçmas të Rajonit të Venetos si dhe zyrtarë të tjerë nga vëndët e BE-së dhe vet Bashkimi Evropian./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Bëhet thirrje për kursim të energjisë, Rizvanolli: Do të jetë një dimër i vështirë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka bërë thirrje që të kursehet energjia elektrike me qëllim të kalohet dimri, siç e ka konsideruar ajo si...

Tragjedia në Mal të Zi, humbën jetën 11 persona – MPB jep informacione të reja

Ministri i Punëve të Brendshme të Malit të Zi, Filip Axhiq tha se e gjithë udhëheqja e Drejtorisë së Policisë aktualisht ndodhet në Cetinje...

Lajmet e Fundit