17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Seremb Gjergji në 100 vjetorin e muzikës klasikë në Verona

Seremb Gjergji italiKandidati i pavarur për President të Kosovës Seremb Gjergji, ka marrë pjesë në 100 vjetorin e muzikës klasike në Koleseumin e Veronës ku u interpretua opera e mirënjohur e Verdit – Nabucco. Opera shume e mirnjohur u preformua për 4 orë radhazi në Arenën/Koloseumin e Veronës në Itali.Interpretimi i të madhit Placido Domingo ka mahnitur rreth 20 mije shikues që ishin prezent në këtë përvjtor shekullor.

“Është moment i veçantë që të festosh 4 korrikun dhe 100 vjetorin – të dyjat sëbashku në një eveniment të rrallë dhe me ndjenje të veçant”, tha Gjergji.
Sipas tij, Nabucco i cili ka qenë mbret i Babilonisë dhe Opera e Giuseppe Verdit po me këtë titull e prezanton në mënyrë përfekte historinë e tij dhe të udhëheqjës së tij.

Në vitin 1913 për here të parë është shfaqur kjo operë në këtë Koloseum. Tash pas 100 vjet traditë dhe histori në natën e 4-5 korrikut 2013 u kremtua përvjrtori i 100-të i muzikës klasike.Të pranishëm në këtë koncert ishin shumë zyrtarë të shtetit italian, veçmas të Rajonit të Venetos si dhe zyrtarë të tjerë nga vëndët e BE-së dhe vet Bashkimi Evropian./PrizrenPress.com/

Sot mot me diell, temperaturat deri në 25 gradë

Sot në vendin tonë pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira kryesisht rreth relievit malor. Sipas njoftimit të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat do...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë.   Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Lajmet e Fundit