12 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Kosova rrezikon në arbitrazh me IuteCredit

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi në një konferencë për media ka bërë të ditur dy rastet që Kosova i ka fituar kohëve të fundit në arbitrazh.

Ndonëse ka thënë që Kosova deri më tani nuk e ka humbur asnjë rast në arbitrazh sipas Selimit rrezikohet humbja e 300 milionë eurove.

“Dy rishtas të cilat i kemi mbrojtë. Avokatura shtetërore i ka pranuar gjithsej 1935 landë 462 prej tyre janë fituar 307 janë me ankesë në gjykatë të Apelit e të tjerat janë në proces Unë jam i lumtur që këto edhe me avokatët ti paraqes dy raste të cilat janë fitu. Një rast ka të bëjë me një kontest në të cilin shteti i Kosovë si ka fitu edhe mbrojt 1.8 milionë euro ka qenë Gjithashtu në gjykatën e Vjenës në Austri avokati Zuka i ka fitu, ja ka mbrojtur shtetit 1 milionë euro. Këto janë vetëm dy nga rastet të cilat kanë ndodhur rishtas dhe ne do të raportojmë të gjitha rastet tjera. Kosova momentalisht i ka të rrezikuara nëpër arbitrazhe diku rreth 300 milionë euro. Shumë prej këtyre rasteve ne i kemi fituar disa herë bë proces edhe ne kemi angazhuar kompani të huaja për të na mbrojtur”, ka thënë ai.

“Është rrezik për shkak që ligji për investime të huaj direkte e ka një normë e cila e len fatkeqësisht e lenë shumë të gjerë hapësirën për të shkuar në arbitrazh. Ne kemi kontaktuar edhe me MTI me të cilin do të shikojmë që ta bëjmë amandamentimin e atij ligj (ligji për investime të huaja direkte v.j.). Unë mendoj që këto raste janë raste të arbitrazhit por ne besojmë dhe jemi të përgatitur që t’i mbrojmë të gjitha ato konteste të cilat janë ngrit në arbitrazhe, Unë nuk mundem ta ditë a do t’i fitojmë a jo por unë e di që do ta bëjmë gjithçka që është në dorën tonë që ta mbrojmë dhe ti fitojmë to raste siç i kemi fituar më herët”, ka shtuar tutje ai./KOHA/

Më Shumë

Për katër muaj, rreth 400 pacientë kërkojnë shërim jashtë Kosovës

Numri i qytetarëve që vazhdojnë të kërkojnë shërim jashtë vendit vazhdon të jetë i lartë. E, në katër muajt e parë të këtij viti,...

Ylli për të shkruar historinë, Peja për ta ngushtuar epërsinë, takohen sot në përballjen e tretë të finales

Sot do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe Golden Eagle Yllit, raporton...

Arrijnë në Kosovë 38,400 doza të vaksinës kundër COVID-19

UNICEF-i, programi në Kosovë bëri të ditur se sapo kanë arritur 38,400 doza të vaksinës kundër COVID-19. Në njoftim thuhet se shpërndarja do të jetë...

“Gjakderdhje financiare”, PSD i hedh ngjyrë Qeverisë, ka arrestime

Partia Socialdemokrate ka mbajtur sot aktivitet në oborrin e objektit të Qeverisë. Zyrtarë të kësaj partie kanë hedhur ngjyrë të kuqe në drejtim të objektit...

Gastronomët duan lirim të masave: S’jemi paguar ende për dy javët që u mbyllë

Shoqata e Gastronomeve të Kosovës kërkon nga Qeveria e Republikës së Kosovës të bëjë një plan për sezonin veror, pasi iu ishte premtuar se...

Rexhaj: Gërvalla deklaratën për dërgim të dosjeve në Speciale e ka thënë kur ishte në LDK

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në një intervistë për T7 ka folur edhe për deklaratën e disa viteve më parë të Donika Gërvallës...

Rina publikon foto në bikine nga plazhi duket si mos më mirë

Reperja Rina Balaj ka vazhduar pushimet e saj të gjata në plazh Rina me të filluar maji është arratisur për në vendet bregdetare dhe...

Dy vjedhje të rënda kryhen për një ditë në rajonin e Prizrenit

Gjatë ditës së djeshme janë raportuar dy raste të vjedhjeve të rënda në rajonin e Prizrenit. Në orët e mëngjesit të së premtes në rrugën...

Haradinaj kujton ‘Drinin’: Vrasja e tij ishte humbje e madhe për vendin

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, kujton Ekrem Rexhën, me rastin e 21 vjetorit të vdekjes së tij. Haradinaj tha se Komandant Drini u...

Vjedhje e rëndë në një shtëpi në Rahovec, shuma e parave që vodhën hajnat

Mbrëmë në fshatin Radoste të Rahovecit, persona të panjohur kanë kryer vjedhje në një shtëpi. Aankuesi ka deklaruar se në shtëpinë e babait të tij,...

Momenti kur policia arreston disa të rinj në Prizren

Një përleshje fizike mes disa të rinjve ka ndodhur pak më parë në qytetin e Prizrenit. Pas kësaj përleshje fizike është nevojitur edhe ndërhyrja e...

Pas shumë vitesh bashkë, merr fund lidhja e Bojken Lakos me këngëtaren e njohur

Kantautori i njohur Bojken Lako dhe këngëtarja Semi Jaupaj i kanë dhënë fund lidhjes së tyre disavjeçare. Lajmin e ka pohuar vetë Semi ditën e...

L’Equipe: Neymar te PSG deri në vitin 2026

Paris Saint-Germain do të konfirmojë rinovimin e kontratës me Neymar të shtunën (sot), me lojtarin që do të vendosë nënshkrimin e tij në një...

Avdyli: Disa deputetë të PDK’së u sollën si rrugaçë, i shkuan te tavolina dhe e shanë Donika Gërvallën

Deputeti Haxhi Avdyli është i ftuar në emisionin ‘DPT te Fidani’ ka folur rreth përplasjeve në Kuvendin e Kosovës në seancën e të enjtës...

Mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta

Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta do të zhvillojë sot mbledhjen e dytë që është parashikuar të nisë në orën 10:00, ku...

Albin Kurti kritikohet pasi e refuzoi takimin me Vuçiqin

Refuzimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për pjesëmarrje në takimin në Bruksel me kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po e sheh si vendim...

Lajmet e Fundit