16.8 C
E shtunë, 26 Tetor, 2024

Kosova sfidon Andorrën, ka ende një shans për Euro 2024

Kosova do të jetë në kërkim të fitores së parë në kualifikimet për Euro 2024, kur të enjten mbrëma të përballet me Andorrën në ndeshjen e Grupit I në “Estadi Nacional” (ora 20:45).

Të dyja skuadrat janë aktualisht në tre të fundit të renditjes në grup, me Kosovën që ende ka një shpresë të vogël për të kapur Rumaninë e vendit të dytë, ndërsa për Andorrën ka kaluar më shumë se një vit që kur fituan për herë të fundit një ndeshje ndërkombëtare, kur mposhtën Lihtenshtajnin në UEFA Nations League.

Mikpritësit morën pikën e tyre të dytë në kualifikimet për Euro 2024 falë një barazimi pa gola me Bjellorusinë në fillim të shtatorit, i cili u pasua nga një humbje 3-0 nga Zvicra, kryesuese e grupit, megjithëse Andorra vazhdoi mirë në pjesën më të madhe të lojës dhe vazhdoi deri në minutën e 84-të.

Gjëja shqetësuese në lidhje me performancën e Andorrës, si në shumicën e ndeshjeve, është ende ndikimi i tyre sulmues. Ata nuk arritën asnjë goditje në portë kundër Zvicrës, dhe në ndeshjen në shtëpi kundër Bjellorusisë arritën vetëm tre tentime, gjë që e bën gati të pamundur shënimin.

Edhe pse Andorrës i mungon cilësia depërtuese në sulm dhe veçanërisht në të tretën e fundit, ata nuk janë plotësisht të paefektshëm para portës kur arrijnë të krijojnë një ose dy raste.

Para dy ndeshjeve të fundit, skuadra e Koldo Alvarez kishte shënuar në tri ndeshje radhazi, në shtëpi kundër Izraelit dhe në shtëpi kundër Zvicrës, përveç një në barazimin 1-1 me kundërshtarin e së enjtes, Kosovën.

Kanë kaluar më shumë se dy vjet që kur Andorra mposhti për herë të fundit një kundërshtar në një ndeshje kualifikuese të UEFA-s, një fitore 3-0 jashtë fushe ndaj San Marinos në 2021.

Ata do të duhej të bënin një paraqitje të fortë për të pasur ndonjë shans për t’i dhënë fund serisë së tyre dyvjeçare pa fitore në kualifikuese të enjten mbrëma.

Ndërsa Andorra ka performuar mirë në grup duke marrë parasysh aftësitë e tyre deri më tani, Kosova sigurisht që po luan nën nivelin e saj dhe është ende pa fitore pas gjashtë ndeshjeve, përfshirë humbjen 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen e fundit.

Skuadra e Primoz Gliha e nisi kualifikimin për në Euro 2024 me tre barazime radhazi ndaj Izraelit, Andorrës dhe Rumanisë, duke shënuar vetëm dy gola.

Për të pasuar një fillim tashmë të mjerueshëm të kualifikimeve për Kampionatin Evropian edhe më keq, pasoi një humbje 2-1 jashtë fushe ndaj Bjellorusisë, duke e lënë praktikisht të paarritshme ëndrrën për të arritur vendin e dytë.

Pas një fillimi shumë të dobët, Kosova u rikthye me një paraqitje mbresëlënëse në shtëpi ndaj favoritëve të grupit, Zvicrës për të barazuar 2-2, me Vedat Muriqin që shënoi golin e barazimit në minutën e katërt të shtesës.

Qendërsulmuesi i Mallorca-s është padyshim kërcënimi më i madh në sulmin e Kosovës, pasi ka shënuar tre herë në kualifikueset për Euro 2024, por pas kartonit të kuq në ndeshjen kundër Rumanisë, ai nuk do të jetë në gjendje të rrisë numrin e golave të enjten mbrëma.

Me një fitore kundër Andorrës, kosovarët mund të kenë ende një shpresë të vogël për të përfunduar në vendin e dytë në Grupin I nëse edhe ndeshjet e tjera të grupit përfundojnë me rezultat pozitiv.

Andorra do të duhet të bëjë pa qendërsulmuesin kryesor Ildefons Lima, i cili doli i dëmtuar në pjesën e parë të ndeshjes kundër Zvicrës dhe u zëvendësua nga Ricard Fernandez, i cili me shumë gjasa do të startojë të enjten.

Formacionet e mundshme

Andorra: Alvarez; Nicolas, Llovera, Guillen, Alavedra, Garcia; Vales, Rebes, Vales, Cervos; Fernandez.

Kosova: Muriç; Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Paqarada; Berisha, Loshaj, Berisha, Zhegrova; Rashica, Rrahmani. Albanian Post

Dick Marty, ky mashtrues i madh

Shkruan: Prof. dr. Agim ZOGAJ Historia e një trillimi Po bëhen katër vjet nga arrestimi dhe mbajtja në paraburgim e disa nga krerëve të Ushtrisë Çlirimtare...

Aksidenti me fatalitet në autostradën “Ibrahim Rugova”, dy të rinjtë varrosen sot

Dy të rinj vdiqën mbrëmjen e së hënës si pasojë e një aksidenti, që ndodhi në autostradën “Ibrahim Rugova”. Florim dhe Ardit Parallangaj, do të...