1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Krasniqi dhe Limaj drejt finalizimit të partisë së re

Fatmir Limaj dhe jakup Krasniqi22Kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj janë tashmë në fazën finale për krijimin e subjektit të ri politik në Kosovë.

Kjo bëhet e ditur për agjencinë e lajmeve INA nga burime të afërta të këshillit nismëtar për themelimin e subjektit të ri, të paralajmëruar gjatë dhjetorit të vitit të kaluar.

Sa i përket lajmeve në media për takimet e shpeshta të dy protagonistëve për formimin e partisë së re me funskionar të PDK, burimi i njëjtë i konsideron si të pa baza.

“Fatmir Limaj nuk është takuar asnjëher me kryeministrin Thaçi ose me ndonjë funksionar të lartë të PDK-së. As në të ardhmen nuk pritet ndonjë takim ose unifikim me partinë e cila sot udhëheq me egzekutivin. Rrugët tani më janë ndarë, dhe subjektit politik i paralajmëruar kohë më parë është në fazën finale”, deklaroi burimi.

Gjithashtu pritet edhe publikimi i emrit të ri të partisë. Ky subjekt i ri do të nisë menjëherë parapërgatitjet për zgjedhjet e reja parlamentare që pritet të mbahen nga mesi i vitit të ardhshëm.

Ndërkaq, kryeminstri i Kosovës në një intervistë televizive, Duke folur për çarjet në PDK dhe marrëdhëniet me Fatmir Limaj Thaçi ka thënë se ai takohet me Limajn.

“Fatmir Limajn e kam mik të vjetër”, ka thënë Thaçi. Por, ai ka mohuar të jetë takuar me Limajn për të debatuar për problemet e brendshme në parti. (INA)

Më Shumë

Dy burra përballen me 15 vjet burg për shkatërrimin e aeroplanit më të madh në botë

Dy burra përballen me 15 vjet burg për shkatërrimin e avionit më të madh në botë, ka thënë Shërbimi i Sigurisë i Ukraine. Ish-drejtori i...

Takimi i fundit me Hanën

Enver Sulaj Hana kishte fshehun fytyrën e përtrime Fresku i vonuem i stinës së gurit Më binte në krye si zjarrmi -si kangë fillimi -si lot zhgënjimi. Pastaj kaluen shumë...

Mish dhe ndryshk

Lajmet e Fundit