21.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Kryeministri Thaçi me Kanunin e Lekë Dukagjinit

Thaci7-03Krismës së armës në Skenderaj, në incidentin ndërmjet deputetit Azem Syla e ish-deputetit Gani Geci që ndodhi të hënën, çaren nuk ia bënë policia që ishin veç disa hapa larg, drejtësia që të dyshuarit nuk i mori fare në pyetje e madje as Ligji për Ndërmjetësim, në bazë të të cilit janë licensuar personat që merren me raste të tilla.

Zgjidhja u gjet në Kanunin e Lekë Dukagjinit. I vjetër më shumë se pesë shekuj, neni 99 i këtij Kodi zakonor i drejtësisë shqiptare, mund t’i ketë shërbyer mjaftueshëm kryeministrit të vendit Hashim Thaçi, që në odat e Drenicës, t’i vërë kapak sherrit që s’dihet saktë pse nisi e si nisi. “Neni 668. Ndërmjetës quhet ai i cili hyn për të ndarë fjalët e këqija, shmangë rragën prej të cilave mund të shkaktohet vrasja apo ndonjë rrënim tjetër”,shkruan Tribuna.

Kështu shkruan në nenin 99 të Kanunit. E ndërmjetës mund të jetë kushdo. “Neni 669. Ndërmjetës mund të jetë burrë a grua, djalë a vajzë apo edhe prift”. Thaçi prift apo hoxhë nuk është, por kryeministër po.

Më Shumë

Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Radiotelevizioni i Malit të Zi (RTCG) ka dhënë lajmin e tmerrshëm mëngjesin e sotëm (e shtunë) për shkak se ka ndërruar jetë në moshën...

Policia gjen armë e municion gjatë kontrollit në një shtëpi banimi dhe një objekt afarist në Prizren

Policia e Kosovës (PK) njofton se gjatë kontrollit në një shtëpi banimi dhe një objekt afarist në Prizren, janë gjetur dhe konfiskuar armë dhe...

Lajmet e Fundit