22.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Kryetari i OVL-UÇK-së: Kryeministër Hoti ndali bisedimet në Bruksel ose përballesh me protesta

Kryetari i OVL së UÇK-së, Hysni Gucati, ka kërkuar nga insitutcionet vendore dhe ndërkombëtare që të mos luajnë me dinjitetin e veteranëve të UÇK-së.

Reagimi i tij vjen për shkak të kërkesave së Serbisë në Interpol për të arrestuar ish-luftëtarët e UÇK-së, njofton Klan Kosova.

Për këtë çështje ai ka paralajmëruar protesta nëse kryeministri Avdullah Hoti nuk i ndërprenë bisedimet në Bruksel.

“E?shte? tepruar me degradimin e ke?saj shtrese te? shoqe?rise?, be?je? apel tek bota e qytete?ruar, te? ndalet ky represion kaq i ege?r dhe i nje?ane?she?m qe? po ndodhe? tash e 20 vite. Apeloj tek Kryeministri Hoti, qe? t’i nde?rpret bisedimet me Serbine?, ose do te? pe?rballet me? protesta te? pe?rdite?shme”.

“Arrestimet e fundit te? veterane?ve te? UC?K-se? sipas liste?s se? re te? Interpolit qe? i ka de?rguar Serbia, e?shte? nje? dhunim dhe cenim i lirive dhe te? drejtave te? njeriut qe? po e be?n Interpoli, por edhe organet e “drejte?sise?” qe? e kane? miratuar ke?te? liste? apriori pa kurrfare? baze, vete?m me ke?rkese? te? Serbise?. E?shte? tepruar loja me? listat e UC?K-se? ne? Interpol”.

“Shteti serb qe? nga viti 2002 i kishte pe?rpiluar disa lista te? pjestare?ve te? UC?K-se?, te? cilat me kerkese?n e Serbise? kishin pe?rfunduar ne? Interpol. Qe? nga kjo kohe?, pjestare?t e UC?K-se?, jane? malltretuar, jane? ndaluar e keqtrajtuar ne?pe?r kufi te? shteteve te? ndryshme te? Evrope?s e me? gje?re?. Ke?to veprime te? Serbise? kane? qene? veprime te? paligje?shme, arbitrare dhe kane? cenuar Kushtetuten dhe rendin e brendshe?m te? Shtetit te? Kosove?s. Ne? eme?r te? Organizate?s se? Veterane?ve te? Lufte?s se? UC?K-se?, por edhe ne? emrin tim pe?rsonal si kryetar i ke?saj Organizate, iu be?j me dije por edhe apeloj publikisht tek te? gjitha organet e Kosove?s, ato nde?rkombe?tare dhe strukturat e Interpolit dhe EULEX-it; mos luani me?, me dinjitetin, lirine? dhe te? drejtat njere?zore te? Veterane?ve te? Lufte?s se? UC?K-se?”.

“E?shte? shkelje e pa presedan nga Bashke?sia Nde?rkombe?tare qe i ka lejuar Interpolitit nje? veprim kaq te? padrejtë ndaj pjestare?ve te? UC?K-se?. Edhe sa falsifikime e akuza duhet t’i tolerojë UC?K-ja mbi supet e veta me propozime te? Serbise?”.

Gucati ka shkruar se ke?to veprime jane? vazhdime?si e pe?rpjekjeve te? Serbise? dhe partnerëve “te? de?gjueshe?m te? saj, pe?r denigrimin, njollosjen dhe komprometimin e ke?saj le?vizjeje politiko-ushtarake, qe? mbrojti popullate?n e Kosove?s ne? vitet 1998 1999”.

Ai ka paralajmëruar se kjo ështe? koha e fundit qe? Ministrja e Pune?ve te? Jashtme dhe Diaspore?s, organet e drejte?sise?, EULEX-i dhe organet tjera nde?rkombe?tare duhet ta rregullojne? urgjentisht problemin e listave te? Serbise? te? pjese?tare?ve te? UC?K-se? ne? Interpol”.

“Sepse ky veprim i Serbise? me listat e veterane?ve te? UC?K-se?, e?shte? veprim ilegal kunde?r Kosove?s. Prandaj Qeveria e Kosove?s sa me? pare? duhet te? marre? masa ne? ke?te? drejtim, sepse akuzat e Serbise? ne? ke?te? drejtim jane? krejte?sisht te? pa baza. Padrejte?sia ndaj veterane?ve te? UC?K-se? qe? ua mohon atyre te? le?vizin te? lire?, sipas skenare?ve serbe? e be?ne? te? pabesueshme pune?n e Interpolit dhe organeve tjera te? sigurise? dhe drejte?sise? nde?rkombe?tare”.

Më Shumë

Turqia planifikon dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

Turqia ka në plan që të dërgojë forca ushtarake në Kosovë gjatë së dielës dhe të hënës si përgjigje për kërkesën e NATO-së për...

Neymar kontaktohet nga Guardiola

Mes tensioneve në rritje mes Neymarit dhe Paris Saint-Germainit, si me tifozët ashtu edhe me drejtuesit e klubit, futbollisti mund të largohet në afatin...

Lajmet e Fundit