25.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Kryeziu dhe Muharremi të padëshirueshëm për nëndegët e LDK-së

EqremKryeziu-HanefiMuharremiNëndegët e LDK-së në Prizren nuk dëshirojnë që Eqrem Kryeziu dhe Hanifi Muharremi, të jenë kandidatë për kryetar të këtij qyteti. Përfaqësuesit e këtyre nëndegëve këmbëngulin që dy kandidatët nuk duhet të riciklohen në zgjedhjet e nëntorit të këtij viti.

Burimet e “PrizrenPress-it” bëjnë të ditur se përfaqësuesit e nëndegëve kanë kërcënuar se nëse në këto zgjedhje emërohet njëri prej këtyre dy kandidatëve për kryetar të Prizrenit, atëherë do të shikohet mundësia e bojkotimit të zgjedhjeve. “Të gjitha nëndegët janë të intersuar që në këto zgjedhje LDK-ja të dal fituese, por dyshojnë se dy kandidatët e propozuar mund të arrijnë fitoren”, tregon burimi i “PrizrenPress-it” .

Mbi 20 nëndegë të LDK-së në Prizren, dy ditë më parë kanë kërkuar nga lideri i tyre, Isa Mustafa, që të përzgjidhet me marrëveshje kandidati për kryetar të Prizrenit. Përfaqësuesit e këtyre nëndegëve i kanë propozuar Mustafës, që të mbahet një Kuvend, i cili do të nxjerrë një kandidat të pakontestueshëm nga askush. “Kërkojmë edhe nga Kryesia e LDK-së në Prizren, që emërimi i kandidatit për kryetar të Prizrenit, të dalë me marrëveshje gjithëpërfshirëse duke dëgjuar edhe zëri i të gjitha nëndegëve”, thuhet në kërkesën e nëndegëve të LDK-së në Prizren, dërguar liderit të tyre Isa Mustafa.

Edhe pse LDK-ja në Prizren, ka dërguar dy emra për kryetar, atë të Eqrem Kryeziut dhe Hanifi Muharremit, Kryesia në Prishtinë, nuk ka bërë emërimi i asnjërit prej tyre. Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) Dega në Zhur, ndërkaq ka propozuar Nijazi Ademajn për kandidat për kryetar të Prizrenit. Emri i Ademajt është dërguar edhe në Kryesi të LDK-së në Prishtinë.Dega e LDK-së në Prizren dhe ajo në Zhur, nuk kanë arritur të gjejnë gjuhën e përbashkët në përzgjedhjen e kandidatit për kryetar të Prizrenit.

Këto dy degë të LDK-së, në mungesë të gjetjes së një kandidati të përbashkët, veç e veç, i kanë dërguar propozimet e tyre në Prishtinë për kryetar të Prizrenit. Burimet e “PrizrenPress-it” bëjnë të ditur se nëse Isa Mustafa e mbanë një Kuvend të punës, me marrëveshje mund të emërohet një kandidat që nuk është propozuar deri më tash nga asnjë Degë apo nëndegë. ”LDK-ja në Zhur, Nijazi Ademajn e ka nxjerrë si propozim pasi që Dega e LDK-së në Prizren, ka injoruar Zhurin dhe nëndegët e tjera. Por, nëse arrihet një marrëveshje edhe Ademaj mund të bie prej kandidimit”. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Digjet një shtëpi në Celinë të Rahovecit, dyshohet se e goditi rrufeja

Një shtëpi në Celinë të Rahovecit është djegur. Shkak i djegies dyshohet të jetë goditja e rrufesë. Po ashtu raportohet se nuk ka të lënduar.   Marketing https://prizrenpress.com/hotel-albes-ne-korishe-zgjedhja-me-e-mire-per-qetesi/ https://prizrenpress.com/kompania-gm-stone-lidere-ne-perpunimin-dhe-prodhimin-e-gureve-ne-kosove/ https://prizrenpress.com/37456990786/ https://prizrenpress.com/128754321689087654-2/ https://prizrenpress.com/guraziu-ne-prizren-me-20-vjet-pervoje-pune-ne-vendosjen-e-dyerve-laminatit-parketit-kuzhinave-dhe-dhomave-te-fjetjes/   https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/   https://prizrenpress.com/7890875432-2/ https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/      

Shqiptarja e Kosovës: Përse të pushojmë jashtë kur kemi vendin tonë në Shqipëri

Jugu i Shqipërisë në sytë e turistëve vendas, atyre nga Kosova dhe të huajve ka plazhet më të bukura dhe me çmime tejet të...

Lajmet e Fundit