7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Kualifikueset e Botërorit, sot Kosova përballet me Gjeorgjinë

Kombëtarja e Kosovës në futboll, sot përballet me Gjeorgjinë në kuadër të kualifikuese për Botërorin ‘Katar 2022’.

“Dardanët” dje kanë zbarkuar në tokën e Gjeorgjisë ku edhe kanë mbajtur seancën e fundit para duelit të sotëm.

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes thotë së sfida me Gjeorgjinë nuk do të jetë aspak e lehtë. Ai thekson së skuadra e tij është në kërkim të tri pikëve të para, njofton RTK.

“Të dyja ekipet jemi në kërkim të tre pikëve të para, pasi jemi në një grup të fortë me ekipe si Spanja, Suedia dhe Greqia, mund të them që ne dhe Gjeorgjia kemi kualitet të përafërte. Gjeorgjia në ndeshjet e kaluar ka pasur paraqitje të mira është mposhtur krejt në fund nga Spanja dhe ka arritur barazim ndaj Greqisë, sigurisht që ata synojnë fitoren ndaj nesh”, tha Challandes.

“Ne hyjmë në këtë ndeshje pas një forme jo edhe aq të mirë por padyshim që synojmë maksimumin ndaj Gjeorgjisë, kjo do të jetë një ndeshje shumë e rëndësishme për ne dhe për vazhdimin tonë në këto kualifikime. Ne jemi në një situatë të vështirë, kemi mungesa të shumta të lojtarëve, shkaku i lëndimeve, disa lojtarë janë pa ekip dhe nuk kemi arritur ti ftojmë ndërsa disa të tjera kanë probleme shëndetësore. Kështu ne kemi vendosur të ftojmë disa emra të rinj dhe t’iu japim rastin futbollistëve të tjerë që të kemi më shumë opsione. Mungojnë Arbër Zeneli dhe Edon Zhegrova pasi të dy vijnë pas një periudhe e lëndimeve, të dy janë operuar dhe nuk janë të gatshëm fizikisht për këtë duel. Gjithashtu na mungon edhe Blendi Idrizi futbollistë i Schalkes, ndërsa për shkak të situatës me COVID-19 në këtë duel do të na mungojë edhe Milot Rashica”, theksoi Challandes.

Ndeshja Gjeorgji-Kosovë nis në orën 18:00 dhe transmetohet live në RTK.

Më Shumë

Goditet për vdekje me thikë deputeti

Një deputet konservator është vrarë pasditen e së premtes në Britaninë e Madhe. Në kishën ku ndodhi ngjarja në Essex policia e ka rrethuar zonën me...

Një viktimë dhe 29 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në vend një pacientë me COVID-19 ka ndërruar jetë. Gjatë këtyre orëve...

Kosova pëson humbje nga Gjeorgjia. Rifillon ndeshja Shqipëri-Poloni

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll me humbje i ka mbyllur si vendas kualifikueset për Botëror, pasi është mposhtur nga Gjeorgjia me rezultat 1-2. Për mysafirët...

Prizreni nuk e miraton propozim-buxhetin për vitin 2022

Kuvendi i Prizrenit nuk e miraton sot propozim-buxhetin për vitin 2022 Në seancën e jashtëzakonshme 15 kuvendarë kanë votuar në favor të miratimit të propozim-buxhetit,...

Ky është plani i Anton Qunit për zhvillim ekonomik në Prizren

Kandidati i Lidhjes Demokratikë të Kosovës, për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka shpalosur programin e tij qeverisës në emisionin Prime Time, në Kanal10. Quni...

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Për zgjedhjet lokale që do të mbahen këtë të diel do të ketë bashkëpunim ndërinstitucional për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. Për këtë proces zgjedhor, kryetari...

Sondazhi i Albanian Post : Haskuka i pari në Prizren, të tjerët mbesin prapa dhe një numër i madh i të papërcaktuarve

Mytaher Haskuka dhe Lëvizja Vetëvendosje mund ta përsërisin fitoren e tyre në Prizren në Zgjedhjet Lokale të 17 tetorit në Kosovë, por gjasat që...

Gastronomët kërkojnë lehtësimin e masave anti-COVID

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka reaguar për shkak të mos heqjes së masave kufizuese. Në një postim në llogarinë e shoqatës në Facebook shkruan...

Gjeçovi shërbëtor i Atdheut

”Je i lir me mbajtë burrninë tande, je i lir me u zhburrnu” – Kanuni i Lekë Dukagjinit Autor i një monumenti të gjuhës shqipe...

Këto janë vendet ku sot do të ketë ndërprerje të rrymës në Prizren

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik, KEDS ka paralajmëruar se nesër në disa komuna do të ketë ndërprerje të...

I papërsëritshmi Tyson Fury, e nokauton Wilderin dhe mbron titullin

Tyson Fury e ka dëshmuar edhe njëherë që është më superior se Deontay Wilder. Boksieri britanik e ka mundur me nokaut në raundin e 11-të...

A pritet të ketë krizë energjetike në Kosovë?

Muajt e dimrit, së bashku me motin e ftohtë, sjellin edhe kërkesë më të madhe për përdorim të energjisë elektrike. Me rritjen e kësaj kërkese,...

Djali e rrah nënën e tij në Prizren

Në Prizren është arrestuar një mashkull me probleme psikike, pasi që kishte sulmuar fizikisht nënën e tij, raporton PrizrenPress Viktima nuk ka pësuar lëndime, ndërsa...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

Sekretarja e shkollës akuzohet se kreu marrëdhënie orale me nxënësin

Një sekretare e shkollës në Alabama në Shteteve të Bashkuara është akuzuar se ka kryer marrëdhënie seksuale me një nxënës të mitur. Autoritetet në distriktin...

Qeveria shpall Majlinda Kelmendin “Qytetare me merita të veçanta”

Qeveria e Kosovës e ka shpallur xhudisten Majlinda Kelmendin “Qytetare me merita të veçanta”. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, tha se Kelmendi...

Lajmet e Fundit