14.1 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Kundërshtohet ndërtimi i hidrocentralit në Drinin e Bardhë

Një digë e madhe do të ndërtohet në grykën e Drinit të Bardhë në Dobrusht të Prizrenit.

Ajo do të jetë pjesë e hidrocentralit “EcoDri” që planifikohet të realizohet në lumin më të madh në Kosovë, nga kompania me të njëjtin emër.

Shfrytëzimi i kësaj rrjedhe për prodhim të rrymës po shihet me shqetësim nga shoqëria civile për shkak të degradimit të mjedisit. Ndër ta, edhe nga Federata e Peshkatarëve të Kosovës.

Bashkim Krasniqi thotë se hidrocentrali e dëmton faunën dhe e degradon mjedisin.

Kundër prodhuesit energjetik janë edhe nga opozita lokale e Prizrenit. Shaqir Totaj nga Partia Demokratike e Kosovës thotë se do ta kundërshtojnë çdo nismë që mund ta dëmtojë ambientin.

Veshët zgjatur i kanë edhe banorët përreth, pasi nuk e dinë nëse projekti gjigant do ta dëmtojë zonën.  Për ta, kompania “EcoDri” dhe Ministria e Ambientit ka thirrur dëgjim publik më 25 shkurt. Takimin e organizon Komuna e Prizrenit, kryetari i së cilës shprehet se nuk di gjë për planin e hidrocentralit.

Por, Mytaher Haskuka thotë se do ta kundërshtojnë ndërtimin nëse konstatojnë se projekti është i dëmshëm.

Haskuka me gjasë nuk e ka lexuar raportin 87 faqësh të publikuar në faqen e ministrisë. Këtu thuhet se hidrocentrali do të jetë në favor të prodhimit dhe nuk do ta dëmtojë shumë mjedisin. Derisa projekti parasheh shfrytëzimin e 80% të rrjedhës.

Drejtoresha e EcoDrinit, Rreze Bërdynaj, nuk pranoi të prononcohet, vetëm se në telefon tha se do të telefonojë kur ta shohë të arsyeshme.

Hidrocentralet janë industri e re në vend. Por, kjo është kundërshtuar vazhdimisht nga avokuesit ekologjikë. Disa prej tyre që janë kundërshtuar më së shumti janë ata të Deçanit dhe Shtërpcës.

Më Shumë

Osmani: Kavalli i Bacës Shaqë pushoi, por tingujt e tij do të jehojnë ndër breza

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se instrumentet e muzikës si okarina, fyelli e kavalli, mbetën pa mjeshtrin e madh Shaqir Hotin. Ajo ka...

Vdes ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës

Sot ka vdekur ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Blerim Baruti. I njeri ka qenë zyrtar i lartë në degën e LDK-së në Mitrovicë, ndërsa për...

Kujt do t’iu konfiksohet pasuria me ligjin e ri?

Para disa ditësh nga Ministria e Drejtësisë kanë njoftuar se është finalizuar dhe proceduar në Qeveri koncept-dokumenti për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. Koncept-dokumenti parasheh...

Rama: Vjosa Park Kombëtar- ne të parët që e kemi promovuar

“Vjosa park kombëtar, kemi qenë ne, që e kemi promovuar të parët”, ka deklaruar kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të mërkurën e 7 prillit,...

Ylli mposhtë Sigal Prishtinën dhe kualifikohet për në gjysmëfinale

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës 70:87, duke u kualifikuar në gjysmëfinale të Final 8 të Ligës Unike. Përkundër se Sigal Prishtina...

Abrashi i VV’së bën thirrje publike që të gjithë deputetët t’i bashkohen VV’së njëjtë si Adelina Grainca

Deputeti i Vetëvendosjes, Artan Abrashi, u ka bërë thirrje të gjithë deputetëve të opozitës t’i bashkohen Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Gazeta Express. Deklarata e tillë erdhi...

Anton Quni: Nuk përjashtohet që kandidoj për kryetar të Prizrenit

Deputeti i LDK-së, Anton Quni ka folur rreth mundësisë së kandidimit të tij për kryetar të komunës së Prizrenit. Quni në DPT te Fidani në...

Prizren, 10 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 518 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 82.582 raste, kurse...

Zyba: Jam takuar me deputeten e AAK-së nga Suhareka, folëm për çështjen e presidentit

Deputeti i Vetëvendosjes, Salih Zyba ka folur rreth akuzave nga kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, se ka qenë ‘sekser’ i votave për zgjedhjen e...

Rojtari i fabrikës gjendet i vdekur në një barakë në Rahovec

Policia e Gjakovës ka njoftuar se një person është gjetur i vdekur në një barakë në Rahovec. Zëdhënësi Nysret Xhurkaj, ka treguar se sot rreth...

Xhamitë mbahen të hapura këtë Ramazan

Ramazanin që po vjen besimtarët myslimanë në Kosovë do të kenë mundësi t’i falin namazet në xhami. Madje edhe teravitë. Objektet fetare islame sivjet nuk...

Kapet me marihuanë, arrestohet një person në Prizren

Është arrestuar një person në Prizren pasi që tek i njëjti janë gjetur dhe sekuestruar një qese plastike me 0.84 gram substance narkotike të...

Prizren: Grumbull i qytetarëve pa distancë (FOTO)

Një numër i madh i qytetarëve në Prizren kanë dalë për ta kaluar kohën e tyre të lirë. Në mungesë të qëndrimit në kafiteri dhe...

Nisma e quan Haskukën diktator

NISMA Socialdemokrate në Prizren akuzon kryetarin e Komunës, Mytaher Haskukën se po bënë testin e parë diktatorial siç e quan të regjimit që është...

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit 89:82 (22:13, 23:22, 23:28, 21:19), në kuadër të xhiros së 28-të në FIVE STAR...

Orë policore, mbyllet gastronomia – hyjnë në fuqi masat e reja Anti Covid

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-Covid të cilat do të jenë në fuqi nga sot deri më 18 prill. Kufizimi i lëvizjes...

Lajmet e Fundit