19.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Kurti: Buxheti vjetor për investimet në trashëgiminë kulturore, më i larti ndonjëherë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar për buxhetin vjetor për kujdesin dhe investimet në trashëgiminë kulturore, ku sipas Kurtit, është më i lartë sesa në vitin 2021.

“Në tri vjet qeverisje, janë restauruar mbi 100 asete të trashëgimisë kulturore – më shumë se dy dekadat pararendëse bashkë”, shkruan Kurti.

Kryeministri Kurti, shkruan për përfundimet e restaurimeve dhe punimet që ende po vazhdojnë.

E puna po vazhdon. Përditë.

?Në pjesën e parë të këtij viti, kanë përfunduar restaurimet në:

?Kullën e familjes Tafolli në Çadrak të Suharekës

?Shkollën historike shqipe “Ismail Qemali” në Ferizaj

?Mullirin e fshatit Majac të Podujevës i ndërtuar në shek. XIX

?Mullirin e Cal Malushit në fshatin Kotradiq të Pejës

?Ndërtesën e shkollës së parë shqipe në Pejë

?Muzeun e Hidroelektranës në Prizren

?Hamamin e Gazi Mehmed Pashës në Prizren – faza e parë

?Kullën e Gjyle Kadrisë në fshatin Rastavicë, Deçan, e ndërtuar në shek. XIX

?Shtëpinë Kullë të Vesel Godenit në Viti

?Kullën e Zeqë Ramë Sadrisë në Brovinë në Gjakovë.

?????Ndërkaq punimet po vazhdojnë e janë drejt përfundimit në:

?Shtëpinë e Hynilerëve në Prishtinë

?Rezidencën e Presidentit Ibrahim Rugova

?Shtëpitë tradicionale të Janjevës

?Shtëpinë e familjes Kryeziu në Gjakovë, e cila karakterizohet me arkitekturë tradicionale të fundit të shek. XVIII

?Shtëpinë e Adem Aga Gjonit në Prizren, e karakterizuar nga arkitektura tradicionale e shek. XVIII

?Shtëpitë tradicionale të familjes Hajdini, në lagjen e quajtur Terziaj në Gjilan

?Shtëpinë e familjes Safqi në Prishtinë, e ndërtuar rreth vitit 1800

?Shtëpinë tradicionale të familjes Sylejmani brenda qendrës historike në Prishtinë, e ndërtuar në vitin 1880

?Shtëpinë e familjes Kirajtani, një prej shtëpive më të veçanta të Prizrenit

?Shtëpinë e familjes Munik në Prizren

?Qendrën Kulturore Hebraike në Qendrën Historike të Prizrenit

?Shtëpitë tradicionale në rrugën Marin Barleti në Prizren

?Kishën Katolike në Ferizaj

?Xhaminë në Turbohovc të Istogut

?Kullën e Tal Belit në Krelan të Gjakovës

?Postën e Vjetër në Mitrovicë.

Më Shumë

Sydney Sweeney, ‘selfie’ para pasqyrës, joshëse me dukje

Sydney Sweeney po ndihej bukur, teksa shkrepi një seri fotografish para pasqyrës. Ylli i “Euphoria”, 26 vjeçe, pozoi para pasqyrës me një bluzë ngjyrë kafe...

Të dhënat e regjistrimit të popullsisë: Rajoni i Prizrenit në vitin 2024 ka 50 mijë banorë më pak se në vitin 2011

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), të premten, ka publikuar rezultatet preliminare të regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave për vitin 2024, përfshirë...

Lajmet e Fundit