18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Kurti: “Të zhdukurit me dhunë”, termi në marrëveshjen për të pagjeturit

Kryeministri Albin Kurti rikonfirmoi sot se në marrëveshjen Kosovë-Serbi, tek çështja e të pagjeturve, është vendosur termi “të zhdukur me dhunë”.

Kurti tha se formulimi i saktë në gjuhën angleze i marrëveshjes për të pagjeturit është “forcibly disappeared” që në shqip përkthehet “të zhdukur me forcë/dhunë“.

“Kështu është termi i dakorduar dhe ndodhet në përmbajtjen e marrëveshjës”, tha Kurti, sipas të cilit, edhe atëherë kur do të deklarohet për personat e pagjetur, zhdukur, apo që mungojnë, gjithmonë bëhet fjalë për ata që janë zhdukur me dhunë.

“Pra shprehja ‘forcibly disappeared, është shprehja në anglisht e cila tashmë është dakorduar në Bruksel”.

I pyetur nga mediat nëse Kosova ka gati draftin për Asociacionin, kryeministri u shpreh se së pari do të analizojë së bashku me Zëvëndëskryeministrin Besnik Bislimi, rezultatet e takimit të realizuar në Bruksel me 4 prill.

“E mandej do të përcaktojmë një ecje përpara për muajin prill, brenda të cilit do të ketë edhe një takim të nivelit të lartë”, tha ai.

“Mirëpo e theksoj edhe një herë se duhet të zbatohet e gjithë marrëveshja e në kuadër të saj kemi një nen, i dhjeti, që është për zbatimin e marrëveshjeve më mëhershme”, tha kryeministri i Kosovës.

Megjithatë, ai tha se si një çështje urgjente në aneksin e zbatimit që u dakordua në Ohër, është pikërisht çështja e të pagjeturve nga lufta, përkatësisht e të zhdukurve me dhunë.

Më Shumë

Ky është i riu që u therr me thikë dhe u hodh nga vetura në qendër të Prizrenit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmë pas mësnatës në lagjen ‘Badezhderhane’ afër Piceria Linda në Prizren. Një person është është therrur me thik nga...

Vala e të nxehtit: Për 6 muaj, mbi 47 mijë qytetarë kërkuan ndihmë në QKUK – fluks në dy muajt

  Për gjashtë muajt e fundit, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë trajtuar mbi 47 mijë pacientë shkaku i temperaturave. Megjithëse, në dy muajt e...

Lajmet e Fundit