14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Kuvendi miratoi rekomandimet e AAK-së

KuvendiKosoves5-27Kuvendi i Kosovës miratoi rekomandimet e Grupit Parlamentar të AAK-së të dala nga debati që u zhvillua javën e kaluar për të gjeturat e Raportit të Komisionit Evropian për Progresin në Kosovë gjatë vitit 2013.

Deputeti i AAK-së Ardian Gjini ka paraqitur rekomandimet e dala nga debati parlamentar lidhur me Raportin e Komisionit Evropian për progresin e Kosovës për vitin 2013 për qeverinë të cilat duhet t’i marr ekzekutivi, të cilat janë miratuar me 95 vota pro, 1 kundër dhe 2 abstenime.

Debati për këtë çështje u zhvillua në seancën e kaluar me kërkesë të Grupit Parlamentar të AAK-së.

Në këtë seancë, u betuan tre deputetë të rinj, Hatim Baxhaku, Xhavit Uka dhe Xhafer Tahiri, të cilët zëvendësuan, Lutfi Hazirin, Imri Ahmetin dhe Sali Asllanajn pasi kanë marrë detyrat e reja si kryetarë komunash.
Ndërkohë, Kuvendi formoi Komisionin ‘ah hoc’ për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së.

Më Shumë

Osmani: Kosova s’mund të ecë pëpara pa koordinim të ngushtë me aleatët

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një prononcim për media, ka theksuar se Kosova nuk mundet të ecë përpara vetë pa koordinim të ngushtë...

Hazrollaj, ‘Ylli i javës’ në Superligë

  Federata e Futbollit e Kosovës dhe sponsori i Superligës, Albi Mall vazhdojnë ndarjen e çmimit “Ylli i javës”. Ky çmim për javën e 22-të në...

Lajmet e Fundit