31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Kuvendi shqyrton tërheqjen e kursimeve nga Trusti – përkrahur nga opozita dhe sindikatat e punëtorëve, kundërshtuar nga Qeveria

Deputetët e KuvendiT të Kosovës për të parën herë do të shqyrtojnë Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale (Trusti). Kjo seancë ishte paraparë të mbahej javën e kaluar, por ishte ndërprerë për shkak të protestës së veteranëve të luftës.

Ky Projektligj do t’u mundësonte qytetarëve tërheqjen deri në 30 për qind të kursimeve pensionale. Kjo nismë është iniciuar nga opozita, por që po kundërshtohet nga partia në pushtet, shkruan Telegrafi.

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu gjatë prezantimit të Projektligjit në Komisionin për Buxhet kishte thënë se qytetarët janë duke u përballur me krizë ekonomike dhe së është e nevojshme që të kalon ky ndryshim.

“Qytetarët e Kosovës janë duke u përballur me krizë që nga viti 2020 nga pandemia COVID-19, kriza energjetike dhe ajo e çmimeve, andaj kemi propozuar ndryshimin e Ligjit të Trustit për tërheqje nga 10 për qind deri 30 për qind për ata që kanë nevojë”, pati deklaruar Haxhiu.

Ai kishte treguar se sa është përqindja që qytetarët duhet t’i tërheqin kursime.

“Pjesëmarrësit mund t’i tërheqin kursimet nën 10 mijë euro kanë të drejtë t’i tërheqin deri 30 për qind, ata që kanë deri 19 mijë euro kanë të drejtë t’i tërheqin deri 25 për qind. Kurse ata që kanë deri 29 mijë euro kanë të drejtë t’i tërheqin deri 20 për qind dhe për ata që kanë deri 39 mijë euro kanë të drejtë t’i tërheqin deri 15 për qind. Më shumë se 40 mijë euro kanë të drejt t’i tërheqin deri 10 për qind”, kishte treguar ai.

Pro kësaj kërkese kishte protestuar Sindikata e Punëtorëve të KEK-ut me pjesëmarrjen e sindikatave të tjera.

Kryetari i kësaj sindikate, Nexhat Lluminca kishte thënë se gjendja ekonomike në vend është e vështirë, andaj imponohet edhe kërkesa për tërheqjen e kursimeve nga Trusti.

 

“I lus gjithë deputetët e popullit të votojnë për popullin në këto ditë të vështira”, ka thënë Llumnica gjatë protestës.

Shefja e Grupit e Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila pati deklaruar se tërheqja e Trustit nuk duhet lejuar, pasi sipas saj kjo është e dëmshme.

“Për ne s’ka dilemë tërheqja e Trustit. Kjo nuk ka të bëjë më inate politike, apo me kokëfortësi. Është kërkesë shumë e dëmshme, shkatërron një sistem pensional dhe mund të shkaktojë mbylljen e Trustit pensional. Qëndrimi ynë për tërheqjen është kundër, pasi nuk do të bëjë zgjidhje. Në këtë situatë, e shkatërron një sistem pensional. Brenda Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes nuk ka pasur asnjë zë që e ka kërkuar mbështetjen e kësaj iniciative”, pati deklaruar ajo.

Sipas një hulumtimi të Institutit për Studime të Avancuara GAP, afër gjysma e kontributdhënësve do të mund t’i tërhiqnin mesatarisht nga 95.5 euro nga Trusti.

“Në rast se miratohet ky Ligj, Trusti obligohet që të fillojë procedurat për shpërndarjen e deri 594 milionë eurove, apo afër çerekun e mjeteve nën menaxhimin e Fondit. Pra, kjo do t’ua mundësonte tërheqjen e kursimeve për 695 mijë e 523 kontributpagues. Afër gjysma e tyre, apo 48.6 për qind, pritet të tërheqin mesatarisht nga 95.5 euro”, ka thënë Rrona Zhuri, hulumtuese në GAP.

Sipas saj, vlera mesatare e kursimeve të një kontributdhënësi në Fond është 5,400 euro.

“Vlera mesatare e kursimeve të një kontribuesdhënësi në Trust është 5,400 euro, ku në rast të tërheqjes së parakohshme të kursimeve, rikuperimi do të merrte 8 vite kohë, si dhe shterja e kursimeve pensionale në moshën e pensionimit do të shkurtohej për 2.2 vite”, ka shtuar ajo.

Zhuri kishte theksuar se injektimi i 594 milionë eurove në treg do të rëndonte edhe më tej situatën me çmime.

“Injektimi i 594 milionë eurove në treg do të rëndonte edhe më tej situatën me çmime. Nëse e krahasojmë shumën e propozuar për tërheqje me peshën e konsumin familjar gjatë vitit 2021, pra injektimi paraqet një rritje të konsumit prej 9.2 për qind”, pati theksuar Zhuri.

Në vitin 2020, pas krizës ekonomike që ka shkaktuar pandemia COVID-19, Kuvendi i Kosovës ka miratuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike, që u ka mundësuar qytetarëve tërheqjen e 10 për qind të shumës së siguruar nga kursimet pensionale, gjatë kohës sa kanë punuar.

Procesi i tërheqjes së kësaj përqindjeje nga Trusti ka nisur nga fundi i dhjetorit të vitit 2020 dhe ka zgjatur deri në fillim të prillit të vitit 2021.

Sipas të dhënave të Fondit për Kursime Pensionale, asokohe janë tërhequr mbi 198 milionë euro nga 427,371 kontribuues. /Telegrafi/

Më Shumë

Princi i kurorës saudite do të vizitojë Turqinë për herë të parë që nga vrasja e Khashoggit

Princi i kurorës i Arabisë Saudite do të vizitojë Turqinë për herë të parë që nga vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018...

Kurti shkon në Prevallë me krerët e komunave, diskutuan për sundimin e ligjit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një takim në Prevallë me kryetarët e nënkryetarët e komunave të Kosovës, diskutoi për “Të drejtat e njeriut,...

“Loyola-Gymnasium” arrin 81.45 për qind në Testin e Arritshmërisë

Bazuar në të dhënat e publikuara nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), nxënësit e klasave të nënta të “Loyola-Gymnasium” kanë treguar...

Dasma kthehet në tragjedi/ Dhëndrri qëlloi me armë zjarri, vret gabimisht shokun

Një dasmë u kthye në tragjedi në Indi pasi dhëndëri qëlloi për vdekje shokun e tij gabimisht, pasi qëlloi me armë zjarri në dasmën...

“U martova me dashurinë e jetës sime”, gruaja e Harry Maguire nxjerr foto nga dasma “përrallore”

Gruaja e Harry Maguire, Fern Hawkins, ka publikuar fotografi nga dasma përrallore e tyre, me ceremoninë që u zhvillua të shtunën në një Chateau...

Zbulohet shuma marramendëse që Tyson Fury e arkëtoi pas triumfit ndaj Dillian Whytes

Tyson Fury e ka fituar në mënyrë spektakolare përballjen e djeshme ndaj Dillian Whyte. Boksieri britanik ka fituar me nokaut në rundin e gjashtë. Kështu, Fury...

Publikohen rezultatet e Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) ka publikuar sot rezultatet e Testit të Arritshmërisë për klasët e nënta, sipas të cilave arritshmëria...

Gjendet një 19 vjeçar i vdekur në Rahovec, dyshohet për vetëvrasje

Një 19-vjeçar është gjetur i vdekur këtë të enjte në fshatin Potoqan i Ulët i Rahovecit. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar drejtori i Policisë...

Burri i kërkon ndihmë gruas: Hajde rrahim vëllain tim

Policia e Kavajës ka vënë në pranga një çift bashkëshortësh. Mësohet se burë e grua janë bërë bashkë dhe kanë ushtruar dhunë në familje. Më konkretisht...

Malishevë: Një person lëndohet duke punuar me traktor, dërgohet në QKUK

Një person ka përfunduar në Qendren Klinike dhe Universitare të Kosovës pas lëndimeve të marra derisa ishte duke punuar me traktor në fshatin Drenoc...

Kurti në mbështetje të sportistëve të Kosovës në Lojërat Mesdhetare 2022

Kryeministri Albin Kurti ka dal në mbështetje të sportistëve të Kosovës që mbrëmë parakaluan në paradën e ceremonisë hapëse të Lojërave Mesdhetare 2022 në...

Mane shpjegon kalimin te Bayern: Klubi i duhur, në kohën e duhur

Sadio Mane është lojtari më i ri i Bayern Munich. Senegalezi ditën e djeshme kreu vizitat mjeksore te bavarezët. Anësori shpjegoi dhe pse mori vendimin...

Hyri dhunshëm në banesën e një gruaje, arrestohet i dyshuari në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë, që dyshuar se kishte hyrë me dhunë në banesën e një gruaje dhe ka grabitur gjëra më...

Gruaja në Prizren s’mund ta përballojë ndarjen nga bashkëshorti, tenton të bëjë vetëvrasje

Një rast i rëndë ka ndodhur të premten në një familje, në lagjen Arbanë të Prizrenit, ku një 52-vjeçare ka tentuar t’i japë fund...

West Ham synon transferimin e Lingard

West Ham United ka hapur diskutime me Jesse Lingard, i cili u largua nga Manchester United këtë verë, sipas The Athletic. Lingard pati një periudhë...

Theret me thikë një 15 vjeçar në Prizren

Një 15 vjeçar është ther aksidentalisht me thikë në Prizren. Ngjarja ka ndodhur mbrëmë në rrugën ‘Reshat Krajgdiu’. 15 vjeçar i është therur aksidentalisht me thikë...

Lajmet e Fundit