34.8 C
Prizren
E martë, 13 Korrik, 2021

LDK, PDK e AAK konfirmojnë shumicën e kandidatëve për kryetarë të komunave, LVV pa asnjë zyrtarizim

Kur kanë mbetur më pak se katër muaj nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, subjektet politike po vazhdojnë konfirmimin e kandidaturave për kryetarë të komunave.

LDK, PDK e AAK tashmë kanë përcaktuar numrin më të madh të kandidatëve për kryetarë të komunave derisa nga Lëvizja Vetëvendosje nuk ka ndonjë zyrtarizim.

Pavarësisht kësaj, nga të gjitha partitë ekzistojnë kandidatë që kanë shpallur ambiciet për të garuar për kryetarë të komunave të caktuara ende pa marrë miratimin e partisë.

LDK deri më tani ka zyrtarizuar kandidatët për 11 komuna:

Përparim Rama – Prishtinë

Gazmend Muhaxherri – Pejë

Anton Quni – Prizren

Pudujevë – Ekrem Hyseni

Suharekë – Ardian Shala

Lipjan – Imri Ahmeti

Fushë Kosovë – Burim Berisha

Viti – Sokol Haliti

Vushtrri – Xhafer Tahiri

Mehmet Krasniqi – Obiliq

Burim Krasniqi – Rahovec

Kujtojmë LDK aktualisht qeverisë në shtatë komuna të Kosovës: Pejë, Gjilan, Vushtrri,

PDK deri më tani ka zyrtarizuar kandidaturat për disa komuna.

Shaqir Totaj – Prizren

Agim Aliu – Ferizaj

Uran Ismaili – Prishtinë (mungon zyrtarizimi)

Ramiz Lladrovci – Drenas

Sami Lushtaku – Skenderaj (mungon zyrtarizimi)

Naim Ismajli – Shtime

Besim Ilazi – Kaçanik

Shaban Shabani – Dragash

Rrahim Ternava – Fushë Kosovë

Murtez Zekolli – Suharekë

Bedri Hamza – Mitrovicë (kandidat i mundshëm)

PDK aktualisht udhëheq në pesë komuna: Ferizaj, Drenas, Shtime, Dragash, Kaçanik.

AAK e cila qeverisë në shtatë komuna, tashmë ka përcaktuar kandidaturat në shumicën e komunave që garon në zgjedhje.

Daut Haradinaj – Prishtinë

Besnik Tahiri – Podujevë

Arbër Tolaj – Pejë

Ardian Gjini – Gjakovë

Bali Muharremaj – Suharekë

Zenun Çelaj – Klinë

Bashkim Ramosaj – Deçan

Smajl Lafiti – Rahovec

Agron Kuçi – Junik

Bekë Berisha – Istog

Lëvizja Vetëvendosje deri më tani nuk ka zyrtarizuar asnjë kandidaturë për kryetarë të komunave.

Mirëpo janë përfolur shumë emra deri më tani për disa komuna.

Prishtinë – Arben Vitia, Liburn Aliu (kandidatë të mundshëm)

Prizren – Mytaher Haskuka, Drita Millaku, Hajrulla Çeku

Mitrovicë – Agim Bahtiri (kandidaturë e vetëshpallur)

Pejë – Gazmend Agusholli (i propozuar nga kryesia e Qendrës në Pejë)

Gjilan – Arbëresha Kryeziu-Hyseni, Alban Hyseni dhe Labinota Demi-Murtezi (të përfolur si kandidatë të mundshëm)

Kujtojmë në zgjedhjet e fundit lokale Vetëvendosje kishte fituar në Prishtinë, Prizren dhe Kamenicë, ndërsa Shpejtim Bulliqi kishte fituar mandatin në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Podujevës.

AKR deri më tani ka zyrtarizuar kandidaturën e Selim Pacollit për Prishtinën.

NISMA nga ana tjetër ka zyrtarizuar Fazli Hoxhën si kandidat për Gjakovë dhe Naser Morinën në Klinë.

Nga kjo parti po ashtu kandidat për Prizrenin do të jetë Zafir Berisha./Telegrafi/

Më Shumë

Terminet për viza Shengen, Ambasada e Gjermanisë në Kosovë del me njoftim

Ambasada në Gjermanisë në Kosovë ka dalë me një njoftim lidhur me terminet për vizat shengen. Të gjithë ata që i kanë marrë dy doza...

Donnaruma: Betohem që nuk e kuptova që kishte mbaruar

Gianluiggi Donnaruma ishte heroi i Italisë në finalen e Kampionatit Evropian. 11 mertërshi i pritur prej tij e dërgoi skuadrën e kaltër në majën e...

Temperaturat e larta në vend, Instituti ka një apel për qytetarët

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka apeluar te qytetarët që të mos jenë në kontakt direkt me rrezet e diellit nga ora 09:00 deri në...

Sot varroset polici që u gjet i vdekur në Tupec të Prizrenit

Polici Bafti Mehmeti do të varroset sot në Prizren. Varrimi bëhet në ora 16:50 Polici Mehmeti është gjetur pa shenja jete në fshatin Tupec. Shkaku i vdekjes...

Gjyqtari i Prizrenit u kërcënuar nga i dënuari në Kumanovë

Betim Kabashi dyshohet se ka kërcënuar gjyqtarin e Gjykatës Themelore në Prizren, Gëzim Shehu. Zëdhënësi i Policisë në Prizren, Shaban Osmanollaj tha se i dyshuari...

AAK ia beson sërish Bali Muharremajt Suharekën

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sërish i besoi Bali Muharremajt për të kandiduar edhe për një mandat për kryetar të Suharekës. Pas zyrtarizimit të kandidimit...

Gjenocidi i planifikuar në Srebrenicë më 11 korrik 1995

  Nga Sheradin Berisha 26 vjet më parë! Si sot, 26 vjet më parë, (më 11 korrik 1995) në Srebrenicë të Bosnjës u ekzekutuan barbarisht mbi 8372...

Lumnije Rakaj zgjedhet kryetare  e Gruas  së PDK-së në Prizren

Lumnije Rakaj është zgjedhur kryetare  e Gruas  së PDK-së në Prizren. "Fuqizimi i gruas, ka qenë dhe do të jetë në vazhdimësi prioritet i Partisë...

Fakete Kadiu emërohet ushtruese e re e detyrës së Kryeshefit të Postës së Kosovës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të Postës së Kosovës, në takimin e jashtëzakonshëm të mbajtur sot, më 09.07.2021, ka caktuar Fakete Kadiu, në pozitën...

Deponon në bankë 500 euro të falsifikuara, policia nis hetimet

Të mërkurën në Malishevës, një person ka deponuar në bankë një monedhë të falsifikuar, në vlerë 500 euro. Kjo është bërë e ditur nga raporti...

Shtatë të akuzuar, mbi 104 mijë euro dëmi për INFRAKOS-in, dëshmitarja thotë se Plani Urban i Prizrenit ishte në pajtim me ligjet

Ish-zyrtarja për zhvillim rajonal në Ministrinë e Administratimit dhe Pushtetit Lokal, Emine Hoti, ka thënë se Plani Rregullativ Urban i Komunës së Prizrenit kishte...

Kërkohet paraburgim ndaj zyrtarit në Malishevë që dyshohet për dallavere në regjistrimin e automjeteve

 Besart Gashit, zyrtar në Qendrën për Regjistrimin e Automjeteve në Malishevë, dyshohet se ka keqpërdorur pozitën apo autoritetin zyrtare. Ndaj Gashit, Prokuroria Themelore në Gjakovë...

Shënuam rekord të ri, dogana grumbulloi mbi 600 milionë

Drejtori i përgjithshëm i Doganës së Kosovës, Agron Llugaliu, ka thënë se falë angazhimit të tij dhe të punëtorëve, dogana ka shënuar rezultate të...

Berberët e Rahovecit e rrisin çmimin e qethjes

Frizerët e Rahovecit kanë marrë vendim që të rrisin çmimin e qethjes në 3 euro. Nga e marta qytetarët e kësaj komune do të japin...

73 vjet më parë, gratë për herë të parë u bënë pjesë e Forcave Ajrore në ShBA

Forca Ajrore Shtetet e Bashkuara më 8 korrik të vitit 1948, pranon rekrutet e para femra nëpërmjet një programi të quajtur Gratë në Forcat...

Pasi pranoi fajësinë dënohet me dy vite burgim dhe 1 mijë euro gjobë i akuzuari për shitje të marihuanës në Prizren

Me dy vite burgim dhe 1 mijë euro gjobë është dënuar Shend Hyseni, i cili e ka pranuar fajësinë për veprën penale “Blerje, posedim,...

Lajmet e Fundit