-0.2 C
Prizren
E mërkurë, 27 Tetor, 2021

Lirohet kryeministri i Sudanit, i rrëmbyer nga ushtria gjatë grushtit të shtetit

Kryeministri i rrëzuar i Sudanit, Abdalla Hamdok, është lejuar që të kthehet në shtëpi.

Kjo një ditë pasi ushtria e vendit e ndaloi atë kur mori pushtetin me një grusht shteti.

Lirimi i Hamdokut di gruas së tij erdhi pas toneve të ashpra ndërkombëtar për rrëmbimin e tij.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin thënë se do të pezullonin ndihmën, ndërsa Bashkimi Evropian kishte kërcënuar se të bënte të njëjtën gjë.

Antonio Guterres, sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, kishte kërkuar gjithashtu lirimin e menjëhershëm të Hamdok-ut, ndërsa ai u kërkoi fuqive botërore të bashkohen për t’u përballur me atë që ai e quajti një “epidemi të grushteve të shtetit”.

Kryeministri dhe gruaja e tij janë nën “siguri të rreptë” në shtëpinë e tyre në kryeqytetin sudanez, Khartoum, dhe se zyrtarë të tjerë civilë të arrestuar në ditën e grushtit të shtetit mbeten në paraburgim, vendndodhjet e tyre të panjohura.

Që nga rënia e udhëheqësit afatgjatë Omar al-Bashir pas protestave masive në 2019, Hamdok kishte udhëhequr një qeveri kalimtare në një marrëveshje për ndarjen e pushtetit me ushtrinë.

 

Kryeministri i Sudanit, Abdalla Hamdok

Sudani ka qenë në “luftë” që nga komploti i dështuar i grushtit të shtetit muajin e kaluar, i cili prodhoi akuza të ashpra midis grupeve ushtarake dhe civile, që synonin të ndanin pushtetin pas rrëzimit të udhëheqësit të vjetër të vendit, Omar al-Bashir.

Al-Bashir u rrëzua pas muajve protestash në rrugë në vitin 2019 dhe një tranzicion politik i rënë dakord pas largimit të tij kishte për qëllim të çonte në zgjedhje deri në fund të vitit 2023.

Marrëveshja për ndarjen e pushtetit krijoi një qeveri që përfshin ushtrinë, përfaqësuesit civilë dhe grupet e protestave.

Shoqata e Profesionistëve Sudanez, grupi kryesor politik pro-demokratik i vendit, i quajti lëvizjet e ushtrisë të hënën një grusht shteti të dukshëm ushtarak dhe i bëri thirrje publikut të dilte në rrugë

/Albanianpost.com

Më Shumë

Arrestohen tre persona në Mamushë, policia u gjeti marihuanë dhe armë

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona në Mamushë, pasi që të njëjtit kishin kërkuar nga një person tjetër të blejë substancë narkotike nga...

”Letërkëmbime donzhuani”: Pse nuk u martua Mid’hat Frashëri?

“Një letër (përmbajtjen e së cilës duhet jo vetëm ta ndjejmë, akoma ta shijojmë) për mua është një luks, një dëfrim i mendjes dhe...

Prizren, nipi ushtron dhunë ndaj gjyshes

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në Prizren dje rreth orës 14:30. Sipas Policisë, një grua ka informuar se nipi i saj (djali...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Për gati 5% janë rritur çmimet e artikujve ushqimor në Kosovë gjatë shtatorit

Shefi i Divizionit të Statistikave të Çmimeve, Ibish Asllani ka thënë se në muajin shtator ka pasur një ngritje të çmimeve të artikujve ushqimor...

Mbappe: Messi është më i miri në botë

Futbollisti i Paris Saint Germain Kylian Mbappe, ka thënë se Lionel Messi është futbollisti më i mirë në botë. Ai nuk është i zemëruar me...

Deklarohet i pafajshëm i akuzuari për vrasjen e vëllain për bagëti në Sopniq të Rahovecit

Januz Gashi ka mohuar se më 12 qershor të këtij viti, në oborrin e shtëpisë së tij, pas një mosmarrëveshje rreth disa bagëtive ka...

Kosova e 113-ta në renditjen e FIFA-s

Kosova e ka pësuar rënien më të madhe në renditjen e FIFA-s. Vendi ynë renditet i 113-ti sipas renditjes së re të publikuar nga shtëpia...

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Nga 23 tetori, qytetarët kroatë mund të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara pa viza, njoftoi Ambasada amerikane në Zagreb. “Erdhi edhe kjo ditë. Urime Kroaci...

Dënohet me vdekje infermieri i cili vrau 4 pacientë duke i injektuar ajër në vena

Një infermier në Texas, SHBA është shpallur sot fajtor për vrasjen e katër pacientëve që humbën jetën pasi u injektoi ajër pas operacioneve në...

Çmenduri! Vajza bën foto provokuese para arkivolit të të atit

Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bëri “selfie” seksi në funeralin e babait të saj. Çuditërisht, gruaja kishte zgjedhur madje ta mbante...

Çeku: Vendimi për ndalimin e boksierëve kosovarë është marrë me direktiva të Serbisë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Ceku, tha se e dënojmë rëndë vendimin për ndalimin e boksierëve kosovar, teksa theksoi se ky veprim...

Ky është djali nga Prizreni që u bë pjesë e “Për’puthen”

Sonte në “Për’puthen” kanë ndodhur hyrje të reja. Njëri nga djemtë e rinjë që u bë pjese e emisionit është Erion Kukaj. Ndonëse numri i pjesëmmarrësve...

Kështu votoi diaspora për kryetar të Prizrenit

  Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë numëruar votat që kanë ardhur nga jashtë Kosovës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati i LVV-së për...

Aksident trafiku me lëndime të rënda në Rahovec

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndodhur një aksident në mes të një veture dhe një çiklisti në fshatin Xërx të Rahovecit. Si pasojë...

Operacion policor, konfiskohen thasë me drogë në Suharekë

Drejtoria për Hetimin dhe Luftimin e  Narkotikëve – Njësia në Prizren dhe Njësia e Ferizajt, gjatë punës operative dhe marrjes se informatave nga burime...

Lajmet e Fundit