5.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Lirohet kryeministri i Sudanit, i rrëmbyer nga ushtria gjatë grushtit të shtetit

Kryeministri i rrëzuar i Sudanit, Abdalla Hamdok, është lejuar që të kthehet në shtëpi.

Kjo një ditë pasi ushtria e vendit e ndaloi atë kur mori pushtetin me një grusht shteti.

Lirimi i Hamdokut di gruas së tij erdhi pas toneve të ashpra ndërkombëtar për rrëmbimin e tij.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin thënë se do të pezullonin ndihmën, ndërsa Bashkimi Evropian kishte kërcënuar se të bënte të njëjtën gjë.

Antonio Guterres, sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, kishte kërkuar gjithashtu lirimin e menjëhershëm të Hamdok-ut, ndërsa ai u kërkoi fuqive botërore të bashkohen për t’u përballur me atë që ai e quajti një “epidemi të grushteve të shtetit”.

Kryeministri dhe gruaja e tij janë nën “siguri të rreptë” në shtëpinë e tyre në kryeqytetin sudanez, Khartoum, dhe se zyrtarë të tjerë civilë të arrestuar në ditën e grushtit të shtetit mbeten në paraburgim, vendndodhjet e tyre të panjohura.

Që nga rënia e udhëheqësit afatgjatë Omar al-Bashir pas protestave masive në 2019, Hamdok kishte udhëhequr një qeveri kalimtare në një marrëveshje për ndarjen e pushtetit me ushtrinë.

 

Kryeministri i Sudanit, Abdalla Hamdok

Sudani ka qenë në “luftë” që nga komploti i dështuar i grushtit të shtetit muajin e kaluar, i cili prodhoi akuza të ashpra midis grupeve ushtarake dhe civile, që synonin të ndanin pushtetin pas rrëzimit të udhëheqësit të vjetër të vendit, Omar al-Bashir.

Al-Bashir u rrëzua pas muajve protestash në rrugë në vitin 2019 dhe një tranzicion politik i rënë dakord pas largimit të tij kishte për qëllim të çonte në zgjedhje deri në fund të vitit 2023.

Marrëveshja për ndarjen e pushtetit krijoi një qeveri që përfshin ushtrinë, përfaqësuesit civilë dhe grupet e protestave.

Shoqata e Profesionistëve Sudanez, grupi kryesor politik pro-demokratik i vendit, i quajti lëvizjet e ushtrisë të hënën një grusht shteti të dukshëm ushtarak dhe i bëri thirrje publikut të dilte në rrugë

/Albanianpost.com

Më Shumë

Nga profesori universitar deri tek mësuesi, këto janë pagat e sektorit të arsimit në Ligjin e Pagave

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e të mërkurës ka vendosur që vlera monetare e koeficientit të pagave të jetë 105 euro për vitin 2023,...

Aksion kundër drogës në Prizren: Arrestohet pronari i një lokali masazhi, kapet me kokainë

Një aksion nga Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë i zhvilluar të hënën në Prizren ka rezultuar me arrestimin e një personi të...

Lajmet e Fundit