15.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Lista “Serbia” në zgjedhjet e 3 nëntorit

Zgjedhjet-serbet nveri“Iniciativa qytetare Serbia”, është subjekti të cilin Beogradi e ka prezantuar për regjistrim dhe certifikim te Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, si listë unike që do t’i përfaqësojë serbët e Kosovës në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit. Kjo listë është dorëzuar për certifikim në KQZ nga Vlladeta Kostiq, i cili mban postin e të ashtuquajturit kryesues i qarkut për Kosovën.

Mirëpo, emri i kësaj liste është kundërshtuar menjëherë nga disa anëtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ngase është vlerësuar se nuk përkon me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës. Ndërkaq, Kostiq, në anën tjetër, u ka thënë medieve serbe se lista unike, e cila mban emrin e Serbisë, nuk do të duhej të kuptohej si cenim dhe ofendim për askënd,shkruan Tribuna

Ai ka thënë se njeh edhe shqiptarë që kanë emrin “Alban” dhe nuk ndihet i fyer me këtë fakt, kështu që ka pretenduar se KQZ nuk do ta shohë si problem certifikimin e kësaj liste me emrin “Serbija”

Më Shumë

Jose Mourinho shënjestron lojtarin e tij pas barazimit në Europa League

Jose Mourinho ka marrë edhe një herë vëmendjen pasi shpërtheu pas ndeshjes së Roma-s të enjten në mbrëmje, duke akuzuar në veçanti një lojtar. Verdhekuqtë...

I arrestuar i tretë për rastin e grabitjes në Suharekë lirohet në mungesë provash

I arrestuar i tretë për rastin e grabitjes së një argjendarie në Suharekë është liruar në procedurë të rregullt. Këtë e ka bërë të ditur...

Lajmet e Fundit