3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

LVV-ja me Albinin, alternativë e ndryshimit në të mirë të vendit

Avdi Ibrahimi

Albini, si njeri dhe si politikan është e vërtea e jetës së tij, i angazhuar në jetën politike të vendit tamam kur çdo njeri prej nesh e kemi përjetuar lirin e atdheut, si një fitore e madhe kombëtare të largimit të forcave pushtuese serbe nga Dardania (Kosova), nga lufta çlirimtare e UÇK-së natyrisht se kësaj fitoreje i është gëzuar edhe vetë Ai, më që ka dhënë kontributin e tij çlirimtar si atdhetar e shqiptar në këtë drejtim.

Abuzimi i pushtetit nga ana e udhëheqësve të partive politike; LDK, PDK, AAK, AKR e parti tjera satelite që udhëheqën shtetin e Kosovës disa nga njerëzit e tyre u treguan të paaftë, të korruptuar, nepotist, e të përfshirë në krim të organizuar në çdo fushë të jetës politike dhe ekonomike të vendit, ata janë përgjegjësit kryesor në ndarjen e Mitrovicë së Veriut, në formimin e 11 komunave serbe, të 1 komune turke në fsahtin Mamush ku atje shumica janë shqiptar, në formimin e ekstra terrritoreve të kishave ortodokse serbe, edhe pse ato nuk janë kisha serbe, por janë kisha ortodokse të ndërtuara nga fetarë ortodoks shqiptar, dhënia e 2000 ha2 tokë në Debelde, Maqedonisë, dhënia e 8200 h2, malet më të bukura të Alpeve Shqiptare, të Çakorrit, Zhlebit, Bjelluhës, shtetit fqinj Malit të Zi, formimin e Gjykatës Speciale të Hagës për t’i dënuar krimet e supozuara të Luftëtarëve të Lrisë së UÇK-së, afarat korruptive “PRONTO”, e shumë afera tjerra korruptive e kompromise të dhimbshme që bënë në dëm të Kosovës nga sundimtarët vendor, e emisarëve ndërkombëtar në favor të Serbisë…

Mendoj se janë disa nga arsyet që quan në themelimin e Lëvizjës Shqiptare të Vetëvendësjës nga një grup atdhetarësh në tetor të vitit 2002 si; Fatos Aliu, Avdyl Krasniqi, Avdi Ibrahimi, Mehdi Asllani, Islam Berisha, Naim Krasniqi e të tjerë…, njëkohësisht edhe hartuan PLATFORMËN E (LSHV) dhe Projekt rregullorën e punës së aktivistëve për Vetëvendosje, që kordinator u zgjodh Fatos Aliu…

Por, në vitin 2005 e merrë në duar drejtimin e VV-së, Albin Kurti me bashkëmendimtarët dhe bashkëveprimtarët e tij aktivist si; Liburn Aliu, Salih Zyba, Glauk Konjufca, Albulena Haxhiu e të tjerë… të cilët u bënë një nga arsyet e mospajtimit me rendin shoqëror ekzistues të pozitës së pushtetarëve sundues në Republikën Shqiptare të Kosovës…

Pozit pushtetare sunduese e cila u bë rruga jetësore e tyre të një strukture shoqërore që kapi të gjitha fijet e pushtetit në duar të veta dhe vuri lirinë e qytetarit nën rrota të veta duke ia përça edhe vetë botën e përbrendshme njeriut të papushtetshëm!

Tamam në momentin e nevojshëm lindi një subjekt i ri politik opozitar Lëvizja Vetëvendosje e cila çfaqet si ushtimë e vetëdijës së zgjueme kombëtare që udhëheqës i saj u bë Albin Kurti, një profil politik që nuk është në pajtim më strukturën shoqërore që udhëhiqej nga strukturat politike të LDK-së, PDK-së, AAK-së, AKR-së, e tjera parti politike satelite të ngjashem me këto parti; është ajo struktura udhëheqëse e VV-së që u përplasën e u rebeluan haptazi e çfaqën paknaqësi me situatat konkrete politike që po kalonte vendi në shtetndërtim, ndonëse drejtuesit e VV-së assesi nuk hynë në radhën e atyre subjekteve politike që i japin mallkimin gjithëçkafjës në demokratizimin dhe ndërtimin e atdheut, ngase është e vetëkuptueshme për Albinin se nuk mund t’u sjellë porosi morale politike subjekteve tjera nëqoftëse nuk është vetë si njeri e si politikan më i mirë se ata, e besoj plotesisht se Albini nuk është assesi si ata, por është një politikan i denjë e me dinjitet të pakorruptueshem që nuk bënë më askënd asfarë kompromisi në dëm të interesave tona kombëtare, edhe pse ca politikan të korruptuar në palc e asht, ca analist, opinionist, media të shkruara elektronike të afërta me pushtetarët sundues të deri djeshëm nuk po lënë gurë pa lëvizur për të shpifur e sajuar lloj-lloj rrenash aspak të argumentuara kundër LVV-së dhe liderit të saj Albin Kurtit.

Për këtë duhen marrë në konsiderat hapat konkret për të qeverisur me duar të pastra vendin, pasi VV’ja, me Inisiativën “GUXO”, të Vjosa Osmanit për presidente ka korrur fitoren plebishitare me mbi 50% të votave që ka marrur nga sovrani popull për zgjedhejet parlamntare për deputet në Kuvendin e Kosovës më 14 shkurt të këtij viti. Mendoj se si hap i parë për pozitën pushtetare në ardhje duhet ruajtur zgjimin e vetëdijës kombëtare shqiptare dhe ndjenjën liridashëse për bashkim kombëtar me shtetin amë Shqipërinë; si prioritet i dytë të jetë, arsimimi, shëndetësia, zhvillimi ekonomik e social, punësimi, ruajtja e sigurisë kombëtare të sovranitetit shtetëror të Kosovës e njohur ndërkombëtarisht me kufijtë aktual, në ruejtjën e rendit dhe ligjit; hapi tretë është pajtimi me partit politike që riformohen, dhe zhdukja e mospajtimeve fetare dhe ngritja e kauzës nacionale mbi vetëdijen religjioze, t’i jepet përparësi afirmimit shkencor e kulturor të dijës për ta shpjerë shoqërinë përpara.

Mendoj se e ardhmja do të sjellë vërtet ndryshim rrënjësor në arenën politike kombëtar e ndërkombëtare për të ndërgjegjësuar e paisur njeriun më virtyte të kultures e punës profesionale që të jetë i aftë t’i bëjë ato ndryshime në të mirën e përgjithshme njerëzore e të jetë në gjendje t’i drejtoj ato, e ti vëjë në baza të reja, ashtu siç kanë premtuar Albini dhe Vjosa gjatë fushatës elektorale të zgjedhjeve të reja, në mënyrë që të mos i mbetën askujt borxh e as të mos e rrisin mendjën në krijimin e idhujve të rrejshëm. Në politik nuk mjafton vetëm zbërthimi teorik i problemeve politike që ka lënë prapa klasa sunduese e partive politike tashmë që i kanë humbur zgjedhjet dhe kanë mbetur në opozit, të mos merren thjesht me teori improvizimesh; por para së gjithash të veprohet me plan program, më platformë bazë politike-ideologjike të përparuar ekonomiko-sociale shoqërore.

Duhet marrë parasysh të gjitha rrethanat politike shoqërore kombëtare e ndërkombëtare, që të mos ndodhë disfatizmi si në rastin e para një viti të Qeverisë Kurti 1, që u rrëzua nga partneri bashkëqeverisës i LDK-së për 52 ditë, kjo disfatë nuk ishte vetëm rrjedhim i ndërhyrjës së faktorit të jashtëm, si në rastin Grenell, e as i faktorit të mbrendshëm siç mendohet: “Të gjithë hajnat në pushtet u bënë bashkë për ta rrëzuar kryeministrin Kurti”, por ishte edhe si shkak i papjekurisë politike të qeverisë që qe aq jetëshkurtër, ngase kishte për partner qeverisës LDK-në e Isa Mustafës që i ra thikë pas shpine Qeverisë Kurti…!

Një përvoj të tillë të hidhur pati edhe kryeministri shqiptar Fan Noli në vitin 1924, që u rrëzua nga reakcionari Ahmet Zogu, i cili erdhi në pushtet në Shqipëri me ndihmën e bjellogardistëve rusë dhe njësive ushtarake serbe të Nikolla Pashiqit… Kjo përmbysje e qeverisë Nolin e çoi në mendimin se në qastet vendimtare për fatin e atdheut nuk duhet toleruar askënd: “aty ku dështon dhuna revolucionare, çanë rrugën e saj mizore kundër-revolucioni reaksionar;” në këtë kuptim duhet patur parasysh qëndrimin e qartë ndaj atyre që mbështetën ndryshimin e rikthimin sërishëm të Qevrisë Kurti 2, që t’i përgjigjen detyrave që kërkon koha dhe aspiratave të sovranit popull për çka ju ka besuar ta përfaqësojne dinjitetshëm si mbrenda poashtu edhe jashtë Atdheut.

Më Shumë

Gjendet i vdekur një person në Lladroc të Malishevës, pranë tij edhe një pistoletë

Policia e Kosovës po heton vdekjen e dyshimtë të një personi. Një burrë u gjet i vdekur në Lladroc të Malishevës dhe afër kishte një...

FOTO/ Dezinfektues dhe në namaz të ndarë, sërish në një Ramazan ndryshe

13 Prilli shënoi nisjen e Muajit të Shenjtë të Ramazanit. Miliona besimtarë në të gjithë botën, sot, i janë nënshtruar agjërimit. Por ky i këtij...

Arrestohen pronarët e dy kompanive me seli në Prizren dhe Prishtinë për falsifikim të dokumenteve dhe mashtrim

Prokuroria Themelore në Prizren, pas grumbullimit të informacioneve lidhur me një publikimin të Rrjetit të Organizatave Joqeveritare “AVONET”, ka arrestuar dhe ndaluar pronarët e...

Vodhi 222 euro që ishin destinuar për shoqatën “Jetimat e Ballkanit”, arrestohet i dyshuari nga Prizreni

Policia e Kosovës ka njoftuar se dje në rrugën “Jusuf Gërvalla” në Prizren, një qytetare punëtore në postë informoj policinë se një person i...

Përfundon gjykimi në rastin e dy të akuzuarve për vjedhje në një shtëpi në Suharekë

Ka përfunduar gjykimi ndaj Arbisjon Kotorrit dhe Besim Gashit, të akuzuar se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “vjedhje”. Në seancën e mbajtur të enjten,...

Notre-Dame de Paris rihapet në vitin 2024

Katedralja e Notre-Dame de Paris, e shkatërruar nga zjarri në 15 prillin e dy viteve më parë, do të rihapet në 2024. Këtë e...

Albin Kurti do ta rishikojë buxhetin që e miratoi Avdullah Hoti

Qeveria e Albin Kurtit do ta dërgojë buxhetin e vitit 2021 edhe njëherë në Kuvendin e Kosovës. E, përgatitjet për këtë tashmë veç kanë filluar,...

Totaj: Prokuroria të hetojë edhe Haskukën pas skandalit me tenderin 1.4 milion euro të Komunës së Prizrenit

Kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, njëherësh nënkryetari i partisë, Shaqir Totaj ka mbajtur sot konferencë për media lidhur me skandalet korruptive në...

Policia për 24 orë gjobiti 844 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

Paraqiten 11 raste të reja me koronavirus në Prizren

Në komunën e Prizrenit sot janë regjistruar 11 raste të reja me koronavirus, shkruan PrizrenPress Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Instituti...

Rojtari i fabrikës gjendet i vdekur në një barakë në Rahovec

Policia e Gjakovës ka njoftuar se një person është gjetur i vdekur në një barakë në Rahovec. Zëdhënësi Nysret Xhurkaj, ka treguar se sot rreth...

Rusia konfirmon prodhimin e vaksinës “Sputnik V” në Serbi

Fondi Rus për Investime Direkte (RFPI) ka njoftuar se në institutin “Torlak” në Beograd, ka nisur prodhimi i vaksinave për COVID-19, “Sputnik V”, shkruan...

Nesër rifillon procesi mësimor

Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë Covid-19 në klasat nga 6 deri...

Joshua dhe Fury pranojnë ofertë për meçin unifikues

Anthony Joshua dhe Tyson Fury kanë pranuar ofertën për luftën unifikuese të titujve të botës në kategorinë e rëndë të boksit profesionist. Promotori Eddie...

Danimarka e ndërpret plotësisht përdorimin e vaksinës “AstraZeneca”

Danimarka ka ndaluar plotësisht administrimin e vaksinës kundër COVID-19 të kompanisë “AstraZeneca”, shkaku i shqetësimeve për mpiksje të gjakut, duke u bërë shteti i...

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkesë Qeverisë: Të hënën të hapen edhe sallat e dasmave

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, përmes një komunikate për medie, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të hënën të hapen të...

Lajmet e Fundit