27.7 C
Prizren
E hënë, 5 Korrik, 2021

Messi feston ditëlindjen e 34-t: Pesë performancat e tij më të mëdha me Argjentinën

Legjenda e futbollit, argjentinasi Lionel Messi, feston sot ditëlindjen e 34-t.

Superylli argjentinas i Barcelonës gjerësisht konsiderohet si një prej futbollistëve më të mirë të gjitha kohërave.

Me 73 gola në 147 ndeshje, ai është shënuesi më i mirë në histori të Argjentinës dhe po ashtu e ndan rekordin e paraqitjeve me përfaqësuese me Javier Mascheranon.

Messi aktualisht gjendet me Argjentinën në Brazil ku po merr pjesë në Copa America. Ai ka ndihmuar me një gol e një asistim në tri ndeshjet e para të fazës grupore. Argjentina, me shtatë pikë nga tri ndeshje, ka siguruar vendin në çerekfinale.

Më poshtë janë pesë performancat më të shquara të Messit me Argjentinën.

Goli i parë në Kupën e Botës (2006)

Goli i parë në Kupën e Botës do të jetë gjithmonë i veçantë për Lionel Messin. Ai shënoi kundër Serbisë e Malit të Zi në fazën grupore të Botërorit 2006.

Ishte ndeshja e dytë e Argjentinës në fazën e grupeve ku Messi u aktivizua në minutën e 75-të në vend të Maxi Rodriguezit. Brenda tre minutave ai asistoi për golin e Hernan Crespos, ndërsa më pas shënoi golin e gjashtë dhe të fundit të Argjentinës në ndeshje në minutën e 88-të.

“Hat-tricku” i parë me përfaqësuese (2012)

Lionel Messi e realizoi “hat-trickun” e parë me Argjentinën në ndeshjen kundër Zvicrës në miqësoren në Bern të vitit 2012.

Argjentinasi realizoi golin e parë në minutën e 20-të pas asistimit të Sergio Agueros, para se Xherdan Shaqiri të barazonte për Zvicrën. Por, Messi realizoi dy gola tjerë në minutat e fundit për të siguruar fitoren.

Dy gola kundër Nigerisë në Botërorin 2014

Një nga performancat më të mëdha të Lionel Messit në Kupën e Botës ishte kundër Nigerisë në fazën grupore të Botërorit 2014.

Argjentinasi kishte siguruar 1/8 e finales, por i duhej një pikë për të siguruar vendin e parë në grup. Messi realizoi golin e parë në minutën e 3-të, por Nigeria barazoi brenda një minute.

Messi e ktheu Argjentinën në epërsi para fundit të pjesës së parë, me një gol nga gjuajtja e lirë nga 25 metra, por sërish Nigeria barazoi brenda dy minutave në pjesën e dytë.

Messi më pas asistoi për golin e tretë të Marcos Rojos, duke siguruar tri pikët e ARgjentinës.

Me dy gola e një asistim, Messi u zgjodh lojtar i ndeshjes.

“Hat-tricku” kundër Brazilit (2012)

Brazil – Argjentinë është një prej rivaliteteve më të mëdha në botën e futbollit dhe përballjet e këtyre dy përfaqësueseve gjithmonë janë klasike.

Në një përballje të tillë miqësore në vitin 2012 në SHBA, Lionel Messi u bë hero i Argjentinës, duke realizuar “hat-trick” dhe ndihmoi Argjentinën drejt fitores 4:3.

“Hat-tricku” që e dërgoi Argjentinën në Botërorin 2018

Lionel Messi ka shënuar gjashtë tregolësha në karrierën e tij me Argjentinën, por tregolëshi kundër Ekuadorit në eliminatore për Botërorin 2018 ishte ndoshta më i rëndësishmi që ka shënuar me Argjentinën.

Argjentina ishte në vend të gjashtë në renditje në eliminatore dhe po përballej me Ekuadorin, ndërsa mundësia ishte reale që të mbetej jashtë një Botërori për herë të parë pas 48 vjetëve.

Për të bërë gjërat më të rënda, Ekuadori kaloi herët në epërsi. Por, Lionel Messi tregoi një performancë të madhe dhe shënoi “hat-trick” për të siguruar fitoren e Argjentinës dhe kualifikimin në Botëror.

Më Shumë

Berisha po kryen testet mjekësore në Torino

Ballina Lajme Emisione Video Lajme Sport EURO 2020 Skema Programore NA NDIQNI NË:   Berisha po kryen testet mjekësore në Torino  1...

Krimet Ekonomike së shpejti në aksion, priten dhjetëra arrestime

Prokuroria ka bashkërenduar veprimet me gjyqtarin e procedurës paraprake dhe ka siguruar urdhëresat e nevojshme për realizimin e aksionit policor që pritet të zhvillohet sot...

Gruaja fitoi 100 mijë funte, një ditë pasi mundi kancerin: Ajo i detyrohet gjithçka një kafshe

Louise Tate fitoi 100 mijë përmes një karte gërvishtëse, të cilën e bleu duke pritur që burri i saj të linte punën. Ky është...

Lansohen pullat postare “Nga trashëgimia – hedhja e gurit, luajtja me shkop etj”

Posta e Kosovës, sot lëshoi në qarkullim emisionin e ri të pullave postare të titulluar: “Nga trashëgimia – hedhja e gurit, luajtja me shkop...

Rrahej në Malishevë, gruaja detyrohet të kthehet te familja e saj në Prizren

Në mbrëmjen që lamë pas në Malishevë është raportuar një rast i dhunës në familje, ku një person ka ushtruar dhunë të vazhdueshme psiqike...

94 vjet më parë u nda nga jeta “Heroina e Popullit” Shotë Galica

94 vjet më parë, më 1 korrik të vitit 1927, u nda nga jeta Shotë Galica (Qerime Radisheva). Lindi në Drenicë, në një nga zonat...

Rivarroset në Malishevë 56-vjeçarja e cila ishte zhdukur që nga lufta

Sot në varrezat e fshatit Bubavec të Komunës së Malishevës, është rivarrosur Magbulle Morina e cila ishte zhdukur në kohën e periudhës së luftës...

Arrestohet i dyshuari në Malishevë, e ndoqi me veturë dhe ngacmoi një të mitur duke u kthyer nga shkolla

Një person është arrestuar dhe ndaluar për 48 orë nga policia pasi i njëjti kishte ngacmuar një të mitur në Malishevë. Sipas raportit të Policisë...

Roma shumë afër Xhakës, ai e dëshiron vetëm Mourinhon

Mesfushori shqiptar i Arsenalit, Granit Xhaka është shumë afër transferimit te klubi italian, Roma. Graniti është një emër por edhe një siguri. Kështu e nis...

PDK-ja zgjedh sot kryetarin, Memli Krasniqi kandidati i vetëm

Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë sot konventën e dhjetë me radhë, ku do të zgjidhet edhe kryetari i ri i kësaj partie. Konventa...

Angela Merkel: Ballkani e ka vendin në BE, plagët e luftës ende nuk janë shëruar, duhet pajtim

Me rastin e Samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit, të planifikuar për të hënën, të organizuar nga Gjermania, Angela Merkel tha se ishte...

Përleshje mes pesë personave në Prizren, lëndohen tre prej tyre

Pesë persona janë përleshur mes vete dje në Prizren, tre nga të cilët kanë pësuar lëndime trupore dhe kanë pranuar trajtim mjekësor, Të dyshuarit  janë intervistuar...

Messi nga nesër lojtar i lirë, por mund të rinovojë përsëri me Barcelonën pas rikthimit nga Argjentina

Lionel Messi është duke e  shijuar ditën e fundit të kontratës me Barcelonën, transmeton Sinjali Sport. Argjentinasit i skadon kontrata sot (e mërkurë), por pritet...

Mësimdhënësit nga Kosova ia mësyjnë Durrësit për pushime

Dhjetëra mësimdhënës nga Kosova ia kanë mësyrë Durrësit për pushime. Në pushime me ta kanë shkuar edhe udhëheqësit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës...

Festa Çoçaj nuk di të ndalet “çmend” fansat me bikine

Moderatorja Festa Çoçaj ka ndezur Instagramin sonte Bukuroshja e ekranit të televizionit, moderatorja e Express Rozë, ka treguar përsëri asetet në rrjetet sociale. Ajo është shfaqur...

Rastet e para me variantin Delta të virusit në Kosovë, mobilizohen infektologët

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë para dy dite ka konfirmuar rastet e para me variantin Delta të SARS-CoV-2, pas testimit të mostrave në Institutin...

Lajmet e Fundit