27.7 C
Prizren
E hënë, 5 Korrik, 2021

Zgjedhjet lokale, këta janë kandidatët e zyrtarizuar deri më tash për kryetar të Prizrenit

Zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 17 tetor të këtij viti, kanë bërë që partitë politike t’i përvishen punës për të prezantuar para qytetarëve kandidatët për kryetar komunash.

E kur jemi te përgatitjet që kanë filluar tash e sa kohë, partitë politike si PDK, LDK, AAK dhe të tjera kanë zyrtarizuar disa kandidatë nëpër komuna. Ajo e cila deri më tash nuk ka zyrtarizuar asnjë kandidat mbetet Lëvizja Vetëvendosje, shkruan Telegrafi.

Zgjedhjet e tetorit pritet që të sjellin gara interesante në shumë komuna, por fokusi mbetet në shtatë komunat më të mëdha të Kosovës. Përveç Prishtinës, fokusi do të jetë edhe në qytetin e Prizrenit.

Për kryetar të kësaj komune për mandatin e ardhshëm katër vjeçar, deri tash janë zyrtarizuar tre kandidatë nga PDK,LDK dhe Nisma. Partia Demokratike e Kosovës ka vendosur që garës për Prizrenin t’i hyjë me Shaqir Totajn.

Zyrtarizmin e kandidaturës së Shaqir Totaj e bëri, u.d i kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj. Hoxhaj tha se qytetarët e Prizrenit duhet t’i thonë mjaft zhgënjimit dhe mashtrimit për katër vitet e fundit nga kryetari aktual, Mytaher Haskuka.

Lidhja Demokratike e Kosovës dega në Prizren, ka konfirmuar kandidaturën e Anton Qunit, për kryetar të ardhshëm të kësaj komune. Dega e LDK-së në Prizren ka thënë se kryesia e kësaj partie ka vendosur unanimisht ta propozojë Qunin për kryetar të Prizrenit.

E kandidati tjetër i zyrtarizuar tashmë është dhe Zafir Berisha nga Nisma Socialdemokrate. Berisha ditë më parë në një prononcim për Telegrafin kishte konfirmuar kandidimin e tij për kryetar të Prizrenit.

“Po, veç kam filluar përgatitjet sepse ndjej një obligim për t’ia kthyer dinjitetin qytetit të Prizrenit i cili është degraduar shumë keq nga qeverisja e Mytes dhe LVV-së”, kishte deklaruar Berisha.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ende nuk kanë zyrtarizuar kandidatët e tyre për kryetar të Prizrenit.

Nga LVV-ja deri më tash janë përfolur si kandidatë të mundshëm Mytaher Haskuka, Drita Millaku dhe Hajrulla Çeku, kurse nga AAK ende mbetet enigmë se kush mund të jetë kandidat. /Telegrafi/

Më Shumë

Vidhen 40 telefona në një shitore në Suharekë

Janë vjedhur 40 telefona dhe një kompjuter në një shitore në Suharekë. Ngjarja ka ndodhur në mëngjesin e të mërkurës. “Rr. Brigada 123, Suharekë 30.06.2021 -...

Golashënuesit më të mirë në Euro 2020: Schick e barazon Ronaldon

Patrik Schick e pa barazuar Cristiano Ronaldon në listën e golashënuesve më të mirë deri tani në Euro 2020, pasi e shënoi golin e...

Qeveria fton qytetarët të aplikojnë për vaksinim kundër COVID-19

Qeveria e Kosovës i ka ftuar qytetarët që të regjistrohen për t’u vaksinuar kundër COVID-19. Në një postim në rrjetin social Facebook të Qeverisë thuhet...

Prizren,për të tetën herë shtyhet rigjykimi për mashtrim me viza pune

Mungesa e ekspertit financiar Vehbi Imeri dhe e të akuzuarit për shpëlarje parash dhe shmangie nga tatimi, Flamur Hoxha, ka bërë që për të...

Rrahje masive në Prizren, shtatë të arrestuar

Një rrahje masive ka ndodhur dje në Prizren, pas një mosmarrëveshjë verbale. Në këtë përleshje kanë qenë të përfshirë shtatë persona, dy prej të...

Deputetet skeptike për liberalizimin e vizave, partitë akuzojnë njëra-tjetrën për zvarritje të procesit

Deputetet e Kuvendit të Kosovës dhe njëherit anëtaret e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë e kanë cilësuar si shumë  të padrejtë situatën...

Prekëse: Zjarrfikësi e bart trupin e të bijës 7-vjeçare që u nxor nga rrënojat në ShBA

Një zjarrfikës e ka bartur trupin e vajzës së tij 7-vjeçe nga rrënojat e ndërtesës së shembur në Florida javën e kaluar. Ai kishte kërkuar...

ShBA-ja dorëzon bazën Bagram te forcat afgan

Ushtria amerikane u dorëzoi bazën Bagram forcave afgane të sigurisë, pas gati 20 vjetësh. Baza, e ndërtuar nga sovjetikët, është struktura më e madhe ushtarake...

Gjenerali Wesley Clark të mërkurën viziton Kosovën

Gjenerali amerikan që udhëhoqi kampanjën e bombardimeve të NATO-s në luftën e Kosovës, Wesley Clark, do të vijë për vizitë të mërkurën. Këtë e ka...

Wayne Rooney: Pogba ka qenë “Lojtari i Kampionatit Euro 2020”

Wayne Rooney thotë së Paul Pogba ishte ylli i Euro 2020 para se Franca të eliminohej, dhe shpreson që mesfushori të mund të përsërit...

Këngëtarit të njohur i vdes vajza 4-vjeçare

Vajza e këngëtarit dhe reperit të njohur, Fetty Wap ka ndërruar jetë gjatë orëve të para të mëngjesit sot. Fetty Wapp humbi vajzën e tij...

Në Prizren mbahet turneu i parë ndërkombëtar i mundjes

Federata e Kosovës për Mundje së bashku me Klubin e Mundjes “Kolosi”, kanë organizuar në Prizren, turneun e parë ndërkombëtar “Dita e Kolosëve”. Mundësi më...

8 arsye pse nuk po e gjen dashurinë

8 arsye të mundshme pse nuk po e gjen dashurinë! Të gjithë e njohim shprehjen që thotë se “dashuria vjen atëherë kur nuk e pret”,...

129 vjetori i vdekjes së ideologut dhe poetit, Pashko Vasa

Sot, përkujtojmë 129-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të shquar të Rilindjes Kombëtare dhe një nga ideologët e parë të saj, poetit dhe publicistit Pashko...

Messi nga nesër lojtar i lirë, por mund të rinovojë përsëri me Barcelonën pas rikthimit nga Argjentina

Lionel Messi është duke e  shijuar ditën e fundit të kontratës me Barcelonën, transmeton Sinjali Sport. Argjentinasit i skadon kontrata sot (e mërkurë), por pritet...

Në Spitalin e Prizrenit nuk ka as sot pacient me Covid-19

84 pacientë, të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19, janë duke u trajtuar në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme, sipas...

Lajmet e Fundit