2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Migrimi i më i madh jashtë vendit është nga të rinjtë

Migrimi i te rinjevePersonat që më së shumti migrojnë jashtë shtetit të Kosovës, janë të rinjtë e moshës ndërmjet 15 e 24 vjec, ndërsa më pak migrojnë ata që kanë njohuri lidhur me politikat e Bashkimit Evropian për migrim.

Kështu thuhet në Analizën e publikuar sot nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike.

Në këtë studim të Grupit për Studime juridike dhe politike, janë përdorur të dhënat nga anketa “Perspektiva Evropiane e Kosovës”, e cila është përgatitur nga zyra e BE-së në Kosovë në vitin 2012.

Nga kjo analizë del se të prirë për megrim janë të rinjtë e moshës 15 deri 24 dhe ate për shkaqe socio ekonomike. Delfinë Elshani, nga ky grup tha se instrumentet politike duhet të përqëndrohen kryesisht në zgjerimin e mundësive për punësim e të rinjëve.

Ndër rekomandimet kryesore të kësaj analize për qeverinë e vendit është edhe hartimi i një strategjie informative e cila njofton qytetarët lidhur me politikat e BE-së mbi migracionin.

Qeveria po ashtu duhet ta ketë prioritet punësimin në vende rurale ngase personat nga këto zona janë më të prirurit për të migruar.

Ndërkaq kohët e fundit qytetarët e Kosovës kanë shfrytëzuar Beogradin si portë për të kaluar prej aty në ndonjë vend të BE-së dhe për të kërkuar azil, e sidomos pas marrëveshjes së Kosovës me Serbinë për lëvizjen e lirë. Si destinacion kryesor për migrim, konsiderohet Hungaria pastaj Gjermania dhe vendet Skandinave.

Më Shumë

Prizren, 6 aktakuza kundër 11 personave, për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur gjashtëdhjetedy (62) aktakuza kundër shtatëdhjetedy (72) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa,...

Arabia Saudite e gatshme të presë duelin mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk

Tyson Fury është vendosur të hapë bisedimet me sauditët për të finalizuar luftën e tij historike për titull me Oleksandr Usyk. Dyshja e kampionëve të...

Lajmet e Fundit