-6.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Minxhozi: Krijimi i koalicionit LDK-AAK-NISMA – delikat

Qemal MinxhoziAmbasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Kosovës, Qemal Minxhozi, e ka vlerësuar si “delikat” krijimin e një koalicioni të ri, të përbërë nga LDK, AAK dhe Nisma, shkruan sot Koha Ditore. Ndërkohë që situatën paszgjedhore e ka konsideruar si të vështirë, duke shprehur njëherësh drojën për një përkeqësim të situatës.

Sipas ambasadorit shqiptar në Kosovë, Qemal Minxhozi, lëvizja “Vetëvendosje” ka një pozicion tepër kyç dhe interesant për zgjidhjen e krizës, ndërsa Kushtetuta e Kosovës është e re dhe ka disa vakuume që nuk janë të parashikuara

Këto komente kryediplomati shqiptar në Prishtinë i ka bërë në Komisionin për Politikë të Jashtme të Parlamentit të Shqipërisë, në fundjavë, ku ishte thirrur në një seancë informuese rreth zhvillimeve të fundit në Kosovë.

Fillimisht ambasadori Minxhozi bëri një pasqyrim të situatës së zgjedhjeve të zhvilluara më 8 qershor dhe, sipas tij, ato ishin një hap pozitiv për konsolidimin e demokracisë në Kosovë, ishin zgjedhje të lira, të ndershme, të qeta dhe që plotësuan të gjithë parametrat që kërkon komuniteti ndërkombëtar, por dhe vetë populli i Kosovës.

Më Shumë

Kërcënohet një përmbarues privat në Prizren

Është kërcënuar një përmbarues privat në Prizren. Policia po heton rastin. Raporti Rr. Remzi Ademaj, Prizren 07.02.2023 – 14:08. Ankuesi mashkull kosovar përmbarues privat, ka informuar se është...

Lajçak viziton të hënën Kosovën

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, pritet të vizitojë Kosovën më 6 shkurt, derisa, sipas...

Lajmet e Fundit