-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

BE-ja pret Qeverinë e re për nënshkrim të MSA-së

BE-flamuri e hartaDerisa konfirmojnë se Brukseli pret qeverinë e re, burimet demantojnë ministrin e Jashtëm të Kosovës, Enver Hoxhaj, shkruan sot Koha Ditore.

Burimet e BE-së kanë demantuar paralajmërimet e Hoxhajt, se “së shpejti mund të nënshkruhet MSA-ja”. Këto burime pohojnë se kjo Marrëveshje do të mund të “inicializohej” (parafohej) e jo të nënshkruhej së shpejti.

Inicializimi është vetëm teknik dhe do të thotë se palët pajtohen me tekstin e marrëveshjes. Edhe pse është fjala vetëm për vënien e inicialeve në tekstin e MSA-së edhe për këtë disa qarqe në BE mendojnë se duhet pritur formimin e qeverisë së re, ndërsa disa shtete duan që inicializimi të bëhet tash, sepse kjo është vetëm çështje teknike

“MSA-ja me Kosovën është bërë duke respektuar neutralitetin e BE-së ndaj statusit dhe ajo nuk e trajton Kosovën si shtet të pavarur, por më shumë bazohet në kontratat të cilat BE-ja i ka me entitetet të cilat nuk janë shtete sovrane. Kjo ka qenë e vetmja mënyrë për të pasur mbështetjen e Këshillit (vendoset me konsensusin e 28 shteteve anëtare) ku ende janë 5 vende të cilat nuk e njohin Kosovën si shtet”, ka thënë një diplomat i BE-së i përfshirë në procesin e Stabilizim Asociimit.

Më Shumë

Reagon Veliaj: Rruga ‘Ibrahim Rugova’ s’është shkurtuar, fola me Ukën, po e planifikojmë edhe një shtatore

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka dalë me një sqarim rreth debatit që është shkaktuar dje, pas pohimeve se një rrugë që mban emrin...

Punëtori i gurthyesit në Suharekë vdiq pas lëndimeve nga një makineri që po e testonte

Një punëtor ka vdekur pas lëndimeve që ka marrë nga një makineri të cilën ishte duke e testuar në vendin ku punonte. 51-vjeçari nga Suhareka...

Lajmet e Fundit