11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Miratohet projekt-udhëzimi që ndalon pjesëmarrjen e fëmijëve në klube të natës

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot e ka miratuar një projekt-udhëzimin administrativ për masat e duhura parandaluese e mbrojtëse për ndalimin e pjesëmarrjes së fëmijëve në klubet e natës dhe hapësirat e tjera të ngjashme.

Ky udhëzim, buron nga Ligji për Mbrojtjen e Fëmijëve për të mirën e fëmijëve dhe se për qëllim e ka të realizohet përmes policisë, shërbimeve sociale, prindërve e kujdestarëve.

Në mbledhje u tha se rezultatet synohet të arrihen nëpërmjet krijimit të mekanizmave dhe të ndarjes së përgjethësive.

Ky vendim u mor pas ngjarjeve të fundit, në një lokal të Prishtinës ku mbeti i vrarë një person dhe u plagosën 17 persona të tjerë, njofton Klankosova.tv

Më Shumë

FSK me 15 kadetë të ri, Maqedonci: Do t’i shërbejnë zhvillimit të ushtrisë

Forcave të Sigurisë së Kosovës i janë shtuar edhe 15 kadetë të rinj, të cilët kanë diplomuar sot në nivelin bachelor. Ministri i Mbrojtjes, Ejup...

Bujqit e Rahovecit përkrahen me 21 milionë euro grante e subvencione

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci gjatë vikendit ka qëndruar në qytetin e Rahovecit, me ç’rast ka shënuar “Ditën e Verarisë”,...

Lajmet e Fundit