24.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Mjekët e Prizrenit bëjnë thirrje që përkundër largimit nga izolimi, të respektohen masat mbrojtëse(Video)

Pas gati tri javësh prej se u fut në karantinë, Komuna e Prizrenit të dielën ka dalë nga izolimi.

Megjithëse rastet me COVID-19 janë shtuar në këtë komunë, Ministria e Shëndetësisë zbatoi vendimin e Gjykatës Kushtetuese, e cila vlerësoi se futja në karantinë e Prizrenit ishte bërë në kundërshtim me Kushtetutën e vendit.

Mjekët bëjnë thirrje që përkundër largimit nga izolimi, të respektohen masat mbrojtëse ndaj përhapjes së virusit, pasi theksojnë se rreziku nuk ka kaluar.

Numri i rasteve u rrit nga kontaktet e pacientëve dhe stafit mjekësor në repartin e hemodializës në Spitalin e Prizrenit, raporton KOHA.

Ministria e Shëndetësisë pritet që nga fillimi i javës të marrë masa të reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit në Prizren.

Ndërkohë një numër i vogël i qytetarëve kanë shfrytëzuar orën e lëvizjes këtë të diel në qendër të qytetit. Ata e kanë mirëpritur largimin e qytetit nga karantina shkaku i ndikimit në zhvillimin ekonomik.

Nga koronavirusi në këtë komunë, e cila u fut në karantinë më 12 prill, kanë vdekur dy persona, derisa aktualisht numri i të infektuarve është 78.

Më Shumë

Lajmet e Fundit