17.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Mos e qaj nënëloke djalin

Refki RESHITAJ:

Mos e qaj Nënëloke djalin,
Mos qaj trimin luftëtarin.
Ai ra në fushë t’ mejdanit,
Duke i dalur zot vatanit !

Jo, s’po e qaj, s’ jam nënëshkreta.
Për këtë ditë përkunda djepa.
Veç një brengë n’zemër e kam,
S’pata djalë tjetër me u dhanë !

Jo, nënëloke,thanë luftëtarët.
Djemë për ty janë t’gjithë shqiptarët.
Të gjithë ata që sot u vranë
Tërë Kosovën nënë e kanë !

Të gjithë ata që duan lirinë’
Nënat i kanë n’ gjithë Shqiptarinë !
E sheh sot sa shumë t’kem ardhë,
Për djalë tuajin jem krenarë !

U prek nëna nga këto fjalë
Iu ngri loti në qepallë.
Lamtumirë, o bir i lokës
T’ qoftë i lehtë dheu i Kosovës !

Kliko videon

https://www.facebook.com/watch?v=1403485973666631

Më Shumë

Shpallet konkursi për regjistrimin e nxënësve në Shkollën e Muzikës “Lorenc Antoni” në Prizren

Shkolla e Muzikës “Lorenc Antoni” në Prizren ka shpallur konkursin për regjistrimin e nxënësve të rinj për vitin shkollor 2024/2025. Të gjithë nxënësit që kanë...

Pas ndarjes nga Besi, Xhensila Myrtezaj këtë person gjithmonë afër vetës

Ndarja e çiftit të njohur, Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj, është prej kohësh në qendër të vëmendjes. Burime nga gjykata e Tiranës bëjnë me dije...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit