23.8 C
Prizren
E martë, 9 Gusht, 2022

Mot me diell, temperaturat deri 33 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se do të mbajë mot me diell dhe vranësira të pakta, kryesisht rreth relievit malor.

IHK njofton se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-33 gradë Celsius.

Situata biometeorologjike vazhdon të jetë jostabile për shkak të indeksit të lartë UV.

“Këshillohet të ju shmangemi kontaktit direkt të rrezeve të diellit, aktiviteteve fizike, sepse kjo situatë meteorologjike ndikon negativisht te shumë persona me sëmundje kronike (hipertension, astmatikët, diabetikët ) dhe te të moshuarit”, thuhet në njoftim. /Telegrafi/

Më Shumë

Starton DokuFest në Prizren

Do të shfaqen deri në 250 filma dhe programe speciale Tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për edicionin e 21të festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentar...

‘DokuFest’ shpalos programin e edicionit të sivjetmë

Mbi 250 filma në tetë kategori garuese, do të shfaqen në edicionin e 21-të të Festivalit Ndërkombëtare të filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”. Edicioni...

Lajmet e Fundit