11.8 C
Prizren
E enjte, 30 Mars, 2023

Presidenti ukrainas publikon pamjet kur raketa ruse godet qendrën tregtare në Kremenchuk

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pretendon se Rusia qëllimisht ka sulmuar qendrën tregtare në Kremenchuk, duke publikuar pamjet e momentit të sulmit.

“Sot, dua t’i jap fund këtij adresimi me një pjesës të provave – që askush të mos merr guximin të thotë se sulmi me raketa në qendrën tregtare në Kremenchuk ishte i rastësishëm”, tha Zelensky, transmeton Telegrafi.

“Raketa ruse goditi këtë objekt të vjetër, dhe atë qëllimisht. Duket se ata kishin marrë urdhër të drejtpërdrejtë. Vrasësit rusë kishin koordinatat e sakta për ta lëshuar atë raketë. Ata deshën që të vrasin sa më shumë njerëz të jetë e mundur, në një qytet paqësor – në një qendër të zakonshme tregtare. Për akt terrorizmi dhe për shumë tjerë, Rusia do të jetë përgjegjëse”, shtoi presidenti ukrainas.

Kujtojmë që sulmi mbi qendrën tregtare ndodhi të hënën pasdite, kur raketa ruset e goditën objektin, brenda të cilit në ato momente kishte mbi 1.000 civilë.

Si pasojë e këtij sulmi humbën jetën mbi 18 civilë dhe mbi 40 tjerë u lënduan. Në anën tjetër, ekipet e shpëtimit janë akoma në kërkim të shumë tjerëve që po konsiderohen të zhdukur. /Telegrafi/

 

Më Shumë

Pas fitores së tij në Big Brother VIP Kosova, Stresi edhe nga koncertet bën thirrje që të përkrahet Luizi

Pak ditë më parë ka mbaruar edicioni i parë i Big Brother VIP Kosova, ku fitues u shpall Arkimed Lushaj – Stresi. Ai qëndroi plot...

67 vjeçari nga Suhareka u shpall i vdekur – vizita në Gjermani i kushton me humbje të pensionit

Pensionistit Ramadan Kyçyku nga Suhareka, u largua për tre muaj nga pensioni, pasi nuk ishte lajmëruar pas gjashtë muajve në zyrën e pensionistëve. Krejt...

Lajmet e Fundit