10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Mustafa: 7 shtatori i vitit 1990, vuri themelet e shtetit të Kosovës

Isa Mustafa LDKKryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se 7 shtatori i vitit 1990 ka hyrë në histori si ditë e vënies së themeleve të shtetit të Kosovës.

“Siç e thoshte edhe Presidenti historik i Kosovës dhe i LDK-së, dr. Ibrahim Rugova, Dita e 7 Shtatorit të vitit 1990 ka hyrë në historinë më të re të Kosovës si ditë e vënies së themeleve të shtetit të Kosovës, që erdhi pas Deklaratës së Pavarësisë të 2 Korrikut të të njëjtit vit. Më se një dekadë, kjo kushtetutë ka qenë baza e funksionimit të plotë të shoqërisë së Kosovës në të gjitha poret e jetës”, thuhet në mesazhin e Mustafës drejtuar qytetarëve me rastin e Ditës së miratimit të Kushtetutës së Kaçanikut.

Mustafa ka thënë se deputetët që e miratuan këtë akt madhor juridik meritojnë nderimin e përhershëm të të gjithë brezave pasi siç tha ai Kushtetuta e Kaçanikut u miratua në rrethana të jashtëzakonshme, kur Kosova ndodhej nën një shtetrrethim brutal policor./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Deschamps: Franca e Botërorit do të jetë ndryshe

Franca pësoi humbje nga Danimarka në ndeshjen e fundit të grupit 1 në Ligën A në Ligën e Kombeve (2-0).  Trajneri Didier Deschamps pas kësaj...

Neymar u largua nga intervista – pas pyetjes për Kylian Mbappé

Neymar ka shkaktuar një bujë të madhe me përgjigjen e tij ndaj një pyetjeje në lidhje me bashkëlojtarin te Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe. Braziliani startoi...

Lajmet e Fundit