13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Ndërprehet spërkatja kundër rriqrave në Malishevë, dëmtohen bletët

Malisheva-dezenfiktimi rriqraveËshtë ndërprerë për disa ditë spërkatja e zonave të rrezikuara nga pickimi i rriqrave në rajonin e Malishevës. Ndërprerja është bërë pas reagimit të Shoqatës së Bletarëve të Kosovës, sipas së cilës, janë dëmtuar rreth 40 deri në 50% shoqëri të bletëve, si pasojë e kësaj spërkatjeje.

Kreu i Shoqatës së Bletarëve të Kosovës, Salih Bytyçi, thotë se ata nuk u njoftuan paraprakisht për efektet e kësaj spërkatje dhe gjithashtu nuk u njoftuan as për kohën e spërkatjes, raporton KTV. Bytyçi thekson se nëse kjo spërkatje do të vazhdojë edhe gjatë viteve të ardhshme ashtu siç është e kontraktuar kompania, atëherë dëmi në bletari do të jetë shumë i madh.

Përfaqësuesit e kompanisë “Truly Nolen” nuk e mohojnë se në fazën e parë të spërkatjes janë dëmtuar bletët, por, siç thonë ata, nuk ekziston rreziku i zhdukjes së kolonive të tyre. Madje, ata paralajmërojnë se në të ardhmen do të mund të ketë ende dëme në bletë, si shkak i spërkatjes.

Alban Gunga thotë se që nga e hëna do të vazhdojë faza e dytë e spërkatjes së fshatrave në rajonin e Malishevës. Deri më tani janë spërkatur fshatrat Astrazub, Dragobil, Burim dhe Balincë.

Më Shumë

Llava e ujqërve zbret në Dragash

Të shtunën një kope me ujqër është parë në fshatin Pllajnik të Dragashit. Në një video të publikuar vërehen një numër i lartë i ujqërve...

“Isha duke u dhënë ndihmën e parë dhe më ra granata në trup” – Nait Hasani rrëfen si u plagos

Janë bërë 25 vjet nga masakra e burgut të Dubravës. Në këtë masakër forcat paramilitare serbe kanë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe kanë...

Lajmet e Fundit