22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Ndërron jetë i mbijetuari i fundit i Auschwitz-it, ushtari David Dushman

David Dushman, ushtari i fundit i mbijetuar, i cili mori pjesë në çlirimin e kampit nazist të vdekjes në Auschwitz, është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare.

Veterani i Ushtrisë së Kuqe Hebre u shua në Gjermani të shtunën. Komuniteti i kulturës e përshkruan atë si “heroin e Auschwitz-it”.

Dushman do të mbahet mend, pasi në moshën 21-vjeçare, më 27 janar 1945, përdori tankun e tij, duke kositur gardhin elektrik të kampit dhe liruar të burgosurit.

Rreth 1.1 milionë njerëz u vranë në Auschwitz, shumica prej të cilëve hebrenj.

“Kur mbërritëm dhe pamë rrethimin dhe këta njerëz të pafat, ne e shpërthyem gardhin me tanket tona. U dhamë ushqim të burgosurve dhe vazhduam”, do të deklaronte Dushman për Reuters vitin e kaluar.

“Ata po qëndronin atje, të gjithë me uniforma (të burgosur). Ishte e tmerrshme”, tha ai.

Dushman ka thënë se ai nuk ishte në dijeni në fillim se Auschwitz ekzistonte gjatë luftës. Ai do të mësonte për makrabitet e ndodhur aty vite më pas.

Si i vetmi i 69 burrave në divizionin e tij, prej 12 mijë trupash, që i mbijetoi luftës, pësoi dëmtime serioze gjatë konfliktit.

Gjatë jetës së tij, ai do të merrej me skermë, duke u shndërruar edhe në një nga trajnerët më të mëdhenj të skermës në botë, tha Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC).

Ai trajnoi skuadrën e skermës për femra të Bashkimit Sovjetik për më shumë se 30 vjet dhe ishte dëshmitar i sulmit vdekjeprurës ndaj atletëve izraelitë në Lojërat Olimpike “Mynih 1972”.

“Ne dëgjuam të shtënat me armë dhe gumëzhitjen e helikopterëve mbi ne. Jetuam mu përballë ekipit izraelit. Ne dhe të gjithë atletët e tjerë ishim të tmerruar”, i tha ai gazetës Abendzeitung në 2018.

Miku i tij, shefi i IOC dhe shoku tjetër i skermës Thomas Bach, bëri homazhe në nder të tij.

“Kur u takuam në 1970-n, ai menjëherë më ofroi miqësi dhe këshillë, pavarësisht nga përvoja personale e z. Dushman me Luftën e Dytë Botërore dhe Auschwitz, dhe ai ishte një njeri me origjinë hebraike”, tha Z. Bach, i cili është gjerman.

“Ky ishte një gjest kaq i thellë njerëzor sa nuk do ta harroj kurrë”.

/Albanianpost.com

Më Shumë

MASh-i merr vendim, me këtë datë përfundon viti shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka ndryshuar datat e përfundimit të vitit shkollor për këtë vit. Sipas një vendimi të MASHT-it, që e ka nënshkruar...

Arrestohen dy person të kërkuar në Prizren

Dy persona janë arrestuar në Prizren. Ata kanë qenë të kërkuar nga organet e drejtësisë, transmeton “PrizrenPress”. ARRESTIM I PERSONIT TË KËRKUAR • Rr. Kaqaniku, Prizren 16.06.2021...

“Hiqni kufizimet” – kërkesa e vazhdueshme e operatorëve turistik

Përfaqësues së Unionit Turistik Shqiptar kanë kërkuar ndryshime të masave kufizuese që janë aktualisht në zbatim, pwrkatwsisth heqjen e orws policore dhe lejimin e...

Sot protestojnë ish-punëtorët e “Rilindjes”

Ish-punëtorët e gazetës “Rilindja” do të organizojnë tubim protestues, para pallatit “Rilindja”, në ora 12:00. Këta punëtorë janë shprehur të pakënaqur me sjelljet e institucioneve...

“Nata e qefit në Prizren”, këngë që mblodhi artistët prizrenas në një projekt të përbashkët

Mes vendeve më mbresëlënëse në territorin e Republikës së Kosovës, patjetër që është edhe qyteti me bagazh të thellë historik – Prizreni. Pamje nga qyteti...

Gjendja e sigurisë në shkollat e Prizrenit vlerësohet e mirë

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi ka mbajtur të martën mbledhjen e parë për vitin 2021. Mbledhja u mbajt nën kryesimin e kryetarit të Komunës...

Ronaldo flet pas rekordeve dhe golave në fitoren e Portugalisë kundër Hungarisë

Cristiano Ronaldo është shprehur i lumtur që e ka ndihmuar Portugalinë ta nisë Kampionatin Evropian 2020 me fitore, duke e mundur 3:0 Hungarinë të...

Pas sulmit në zemër, vjen reagimi i parë nga Christian Eriksen

Futbollisti i Danimarkës, Christian Eriksen ka reaguar për herë të parë pas sulmit në zemër. Ylli i Interit pësoi sulm në zemër gjatë ndeshjes Danimarkë...

Proteston Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë, kërkojnë kthimin në vendin e punës

Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës po protestojnë para Qeverisë. Ata po kërkojnë miratimin e ligjit, por jo vetëm kaq. “Kërkojmë miratimin e ligjit dhe...

Situata me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit: 5 pacientë në trajtim

Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 77 pacientë. Nga ta, 28 janë të konfirmuar me COVID-19, ndërkaq...

Paraburgim ndaj katër personave në Prizren të dyshuar për fajde, ryshfet e mashtrim

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë ditë katër personave të dyshuar për fajde, ryshfet, keqpërdorim i detyrës...

UEFA, cili e meriton çmimin e golit më të mirë?

UEFA ka publikuar katër gola prej të cilëve do të zgjedh më të mirin për këtë rund në Kampionatin Evropian. Patrick Shick është favorit pas...

Tensione të larta, synime modeste në takimin Biden-Putin

Presidentët Biden dhe Putin takohen të mërkurën në një kohë kur mes dy vendeve ekzistojnë mosmarrëveshje të thella dhe shpresat për arritje të rëndësishme...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

65 pacientë janë duke u trajtuar në spitalet e përgjithshme dhe dy klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës.   Bazuar nga raportimet që kanë...

Kush mund të ankohet për shkarkimin e Dakës në Kushtetuese? Flet ish-gjyqtari i Gjykatës

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, ka thënë se Valdete Daka ka të drejtë ankese në këtë Gjykatë, lidhur me vendimin e marrë nga...

Çka do të ndodhë sot në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, vizitojnë banesat kolektive. Më pas,...

Lajmet e Fundit