18.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Në 16 vjetorin e rënies, përkujtohet dëshmori , Adnan Krasniqi

Me rastin e 16. vjetorit të rënies heroike, është përkujtuar dëshmori i kombit, Adnan Krasniqi.Me këtë rast familjarë të dëshmorit, veteran e invalid të luftës, miq të familjes dhe zyrtarët më të lartë komunal të Prizrenit kanë bërë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë. Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja, vlerësoi lartë figurën e dëshmorit, i cili me veprën e tij madhore në shërbim të atdheut për të shporrur okupatorin e egër nga trojet toan shekullore.

Ish komandanti i brigadës 125 të ZOP-it, Nehat Basha dhe bashlëuftëtarët në këtë brigadë të dëshmorit, thanë se Adnani deri në rënien e tij ishte kudo ku kërkohej nevoja në frontin e luftës, duke u shquar për guxim dhe trimëri të rrallë. Familjarët e dëshmorit, thanë se për ta sot është ditë dhembjeje dhe krenarie, në ditën ku po përkujtohet pavdekësia e birit të tyre.

Pas Landovcisë, është vizituar edhe vendi i rënies së dëshmorit në Molopolcë të Shtimjes.Adnan Krasniqi, i lindur në Hoçë të Qytetit, sapo kishte mbushur 18 vite, dhe ishte ndër luftëtarët më të rinj të rënë për Lirinë e Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut…/TVPZ/

Më Shumë

Quni: Kosova u përjashtua nga “Defender Europe 2023”, si pasojë e politikave të gabuara

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Anton Quni Anton Quni, tha se Kosova nga veprimet e gabuara politike është përjashtuar nga “Defender Europe 2023”. Sipas...

SHBA-ja me “sanksione” Kosovës: S’ka ndihmë me shtetet mosnjohëse, përjashtim nga Defender Europe

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, u ka thënë përfaqësuesve të disa medieve kosovare, se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ”duhet ta kuptojë se...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit