20.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Gani Sunduri hap ekspozitën “Fluturimi i Shqiponjës” në Gostivar të Maqedonis

Strip artisti Gani Sunduri është Drejtor dhe themelues i Shoqatës të strip artistëve Kosovarë “Xhennet Comics” ku në kuadër të kësaj shoqate prej vitit 2004 deri më sot ka organizuar 10 festivale Ndërkomëtare të stripit dhe të Karikaturës”.

Përmesë jetës së tij profesionale artisti Sunduri ka dhënë kontibut të madhe kësaj lëmije si me organizime të kurseve festivale dhe duke krijuar bashkëpunim ndërmjet disa shteteve për ngritjen e nivelit të kësaj lëmie,kështu që artisti pas suksesit të ekspozitës në Sofje të bulgarisë kësaj here do të ekspozon punimet për artëdashësit në Gostivar.Ku do të hapë ekspozitën e tij të 3″të ndërkombëtare dhe do të ekspozon punimet e tij për publikunt Gostivaras.

Deri më sot në Maqedoni , posaqërishtë nga shqiptarët në maqedoni një llojë i artit të tillë nuk ka qenë mjaft i prezantuar.Kështu që duke falendëruar disa artistë dhe organizata të kulturës, është organizuar edhe ekspozita e artistit të stripit nga Prizreni.Interesimi më i madhë i artëdashësve ishte edhe stripi i super heroit “SHQIPONJA” e krijuar dhe vizatuar nga Sunduri.Më 09-10 Maj 2015 ,përposë ekspozimit të punimeve do të mbahet edhe punëtoria nga artisti ku do të demonstron artin e nëntë dhe do të spjegon se si krijohet stripi.Përposë puntorisë artisti do të bën edhe shpërndarjen e stripit “Shqiponja”.

Artisti këtë ekspozitë e vlerëson shumë të rëndësishëm që pos ekspozimit do të krijon edhe bashkëpunim me artistët shqiptarë të kësaj lëmie nga Maqedonia.

Ky ekspozitë organizohet në bashkëpunim me Galerinë 202 , Shoqatën e Strip Artistëve Kosovar Xhennet comics, Partia Dobrego Humor dhe arti i nëntë.

Më Shumë

Kiara sapo doli nga ‘frizerka’, qenka bërë nuse për qejfin e burrit e të vjehrrës

Kiara Tito vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes së publikut shqiptar. Ajo është shumë aktive edhe në rrjetet sociale, me postime të ndryshme, përcjell...

Kastrati: SHBA përkrahësi më i madh i Kosovës

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, këto ditë po qëndron në SHBA, në New York, për vizitë zyrtare. Ai u prit nga anëtari i Këshillit...

Parashikimi i motit

Mona Liza

Lajmet e Fundit