1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Anton Berisha u zgjedh u.d. i rektorit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”

UP-rektoratiAnton Berisha u zgjedh u.d. i rektorit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Kryesuesja e Këshillit Drejtues, Shefkije Islamaj tha se i pari i UP-së u zgjedh me shumicën e votave dhe detyrën e merr nga nesër.(Kosovapress)

Në garë për U.D. të rektorit Muzafere Limani e Anton Berishaj

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës sapo ka dalë në një pushim, pas një mbledhjeje në të cilën duhet të zgjedhë ushtruesin e detyrës së rektorit.
Burime të Koha.net bëjnë të ditur se në garë për këtë post kanë mbetur Myzafere Limani, profesoreshë e inxhinierisë elektrike e kompjuterike, dhe Anton Berishaj, profesor i sociologjisë në Fakultetin Filozofik të UP-së.
Nga gara sot janë tërhequr Abdullah Zejnullahu dhe Naser Zabeli, ndërsa më herët këtë e kishte bërë edhe Qendrim Gashi.
Universiteti i Prishtinës ka mbi një muaj qysh se ka mbetur pa rektor, pas dorëheqjes së Ibrahim Gashit dhe prorektorëve të tij, pas skandalit me avancimet e tyre dhe të protestave studentore.

Më Shumë

Konfiskohen para të falsifikuara në Suharekë

Një grua në Suharekë ka raportuar se ka pranuar para të metalta në vlerë rreth 418 euro që dyshohet se janë të falsifikuara. “FALSIFIKIM I...

Çka duhet të bëni kur nuk ua marrin 2 eurot?

2 eurot false tashmë janë bërë problem i madh kombëtar. Qytetarët po përballen përditë me të. Një fenomen i ri është se shumë biznese ndërruan...

Lajmet e Fundit