17.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Arsimtarët e Malishevës, shpëtojnë nga akuza për blerje të diplomave

opinion 23Pasi ka kaluar më shumë se dyfishi i kohës sa parashihej të jetë dënimi maksimal për arsimtarët e Malishevës të akuzuar për blerje diplomash në ish-Shkollën e Lartë petagoxhike “Bajram Curri” në Gjakovë, gjykata ka vendosur të hedhë poshtë akuzën dhe të pushojë ndjekjen penale ndaj tyre. Ky vendim është marrë nga Gjykata Themelore në Gjakovë.

Bashkë me 84 arsimtarët e Malishevës që zyrtarisht akuzoheshin për dhënie ryshfeti dhe falsifikim të dokumenteve zyrtar,procedura penale është pushuar edhe ndaj ish-zyrtarëve të SHLP-së, “Bajram Curri”,Neki Myha dhe Nijazi Xheravina, të cilët akuzoheshin për shpërdorim të detyrës zyrtare .

Drejtori i Arsimit në Malishevë,Blerim Thaçi, ndërkaq ka thënë për Koha Ditore, se ende nuk ka një lajm zyrtar rreth kësaj çështje.

 

Më Shumë

Kryetari i Prizrenit inspekton punimet në rrugën “Rugova”

Në vazhdën e punimeve të shumta infrastrukturore, në rrugë të ndryshme, lagje e fshatra, në Komunën e Prizrenit, kryetari Shaqir Totaj, së bashku me...

Punime në rrjet/ Këto rrugë të Prizrenit do të mbesin pa rrymë nesër

05.10.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. NS 35/10 Prizren IV do të ndërprehet: Dalja 10 Shkolla normale (kodi: 30033004) prej ores 10:00 deri...

Lajmet e Fundit