14.8 C
Prizren
E enjte, 1 Qershor, 2023

Në Malishevë nis dezinsektimi i zonave endemike për parandalimin e etheve hemorragjike

Në zonat endemike në Komunën e Malishevës, sot ka nisur dezinsektimi si masë për të parandaluar ethet hemorragjike krime kongo, virus që bartet nga rriqrat, ka bërë të ditur Komuna e Malishevës.

Sipas njoftimit, dezinsektimi bëhet në bashkëpunim mes Komunës së Malishevës dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

“Dezinsektimi do të thotë shumë për të gjithë banorët, pasi zvogëlon mundësinë e thumbimeve nga rriqrat dhe me këtë zvogëlon edhe mundësinë e infektimit nga virusi i etheve hemorragjike krime kongo, i cili përcillet përmes rriqrave. Puna e juaj dhe e të gjithë të tjerëve që janë të angazhuar në luftimin e këtij virusi, është jetike për banorët të cilët potencialisht mund të preken nga ky virus”, tha kryetari i Malishevës, Ragip Begaj.

Komuna e Malishevës, si pasojë e prezencës së virusit të etheve hemorragjike krime kongo, që nga paslufta, ka qenë më e prekura. Deri në vitin 2013, kanë vdekur 18 qytetarë si pasojë e këtij virusi.

Ndërkohë, IKSHPK-ja të mërkurën bëri të ditur se në gjithë Kosovën janë raportuar 285 persona të pickuar nga rriqrat më 2020.

Më Shumë

Fillon shenjëzimi në të gjitha nyjet kryesore rrugore në Prizren

Ka filluar shenjëzimi horizontal në të gjitha nyjet kryesore rrugore në Prizren. Ky projekt ka filluar në rrethrrotullimin e ri dhe do të vazhdojë edhe...

Të dyshuarës për vrasjen e kunatës i vazhdohet paraburgimi edhe për dy muaj

ata Themelore në Prizren, sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore në Prizren, më 24 maj 2023, ka marrë vendim për vazhdimin e masës së paraburgimit...

Lajmet e Fundit