10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

‘NgomFest’ sot nis edicionin e katërt në Prizren

NgomFest4Festivali i muzikës në Prizren, “NgomFest”, do të nisë sot edicionin e katërt me radhë, i cili do të mbahet deri më 3 gusht, me interpretues të huaj dhe nga Kosova, ndër të cilët dallohet grupi Kultur Shock nga Seattle i ShBA-ve.

Sivjet në festival do të ketë muzikë në gjashtë skena në zhanret elektronike, drum and bass, dubstep, alternative, chill, ambient, progressive techno, deep, tech, tech Mouse, hip hop, metal, rok, si dhe muzikë klasike, koncertet e së cilës do të mbahen të enjten në Shkollën e Muzikës “Lorenc Antoni”, nga Festa Thaçi dhe Najada Mejdani.

Risi këtë edicion janë DJ-të dhe MC-të e ri, të cilët do të performojnë muzikën e tyre të enjten në skenën e Qarshisë, ndërsa në skenën e Marashit do të interpretohet muzika hip hop, nga artistë të njohur si P.I.N.T, Ergeni, Bim Bimma, etj.

Në ditën e dytë të festivalit, në skenën e kafeterisë Casbah do të ketë interpretime 50 minutëshe të muzikës DnB dhe Dub Step, ku mund të dëgjoni Qëndresa Dedën, Rinor Kelmendin, Mad Dogs, etj. Në skenën e Shoqnisë Kulturore Artistike do të ketë muzikë alternative nga Por-No, The Stomping Academy dhe Cute Babulja, e cila më pas do të plotësohet në skenën e Marashit, me bendet “Me t’njofshëm”, grupin e mirënjohur Kultur Shock, Angry Youth dhe Relative.

Muzikë elektronike do të ketë të shtunën në skenën e Pashas, më 2 gusht, ashtu si dhe në skenën e SH.K.A-së dhe Marashit. Ndërkaq, në ditën e fundit të festivalit do të interpretohet chill-ambient dhe Drum & Bass në skenën e SH.K.A –së.

Festivali gjithashtu ka hapur dyqanin NgomShop, ku te gjithe vizitorët do të kenë mundësinë që paraprakisht t’i blejnë biletat për festival, bluza dhe çantat./KL/

Më Shumë

Prizren: Kanosi një grua përmes telefonit, policia i gjen në shtëpi armën me 39 fishekë

Një grua nga Prizreni ka rapotuar se është kanosur nga një burrë përmes telefonit. Në raportin e policisë thuhet se në shtëpinë e të dyshuarit...

Goditet motoçiklisti në Prizren

Një motoçiklist është goditur nga një veturë në Prizren. Viktima ka pësuar lëndime trupore. Rr. Wesli Clark, Prizren 26.03.2023 – 14:44.Ka ndodhë një aksident trafiku me...

Babait

Lajmet e Fundit