13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Kritika të ashpra për bombardimin e shkollës në Rripin e Gazës

Bombardimet ne GazaSipas OKB-së ishte një dhunim i rëndë i të drejtës ndërkombëtare. Por nëse kritikat kundër fushatës ushtarake izraelite në Gaza rriten dhe bëhen më të ashpra pas bombardimit të një dite më parë të një shkolle, ofensiva ushtarake vazhdon pa ndërprerje.

Përgjegjësi i agjencisë për ndihmën e refugjatëve palestinezë të OKB-së shprehet se palestinezët kanë vetëm shkollat ku mund të strehohen në rast bpmbardimi, dhe nëse dhe këto ambiente dhunohen atëherë e gjithë bota duhet të reagojë, raporton abcnews.

Sulmi i një dite më parë në shkollë solli dhe reagimin e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun i cili theksoi se pozicioni i saktë i shkollës në Jabalia i ishte komunikuar shumë herë ushtrisë izraelite.

Po të mërkurën u sulmua dhe një treg në Shejaia, në lindje të Gaza City duke shkaktuar 17 viktima. Numri total i viktimave që nga fillimi i konfliktit shkon në 1300.

Shejaia është e njëjta zonë në të cilën ushtria izraelite, e furnizuar me municione nga SHtetet e BAshkuara të Amerikës, intensifikoi kërkimin dhe shkatërrimin e tuneleve të ndërtuara nga Hamas. Disa prej tyre penetrojnë deri ndisa kilometer Brenda territorit izraelit.

Më Shumë

Kosova vazhdon importin e mallrave me vendet që nuk e kanë njohur Kosovën

Kosova vazhdon të importojë produkte nga vendet e ndryshme, pavarësisht raporteve të saj ekonomike, politike dhe diplomatike me ato shtete. Të dhënat e fundit të...

Prizren/Pagoi 17 mijë euro për punë në Sllovaki, s’e mori kurrë vizën

Një qytetar nga Prizreni është mashtruar për një vizë pune në Sllovaki. Ai kishte lidhur marrëveshje me një person për vizë pune, por për të...

Lajmet e Fundit