-2.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Janar, 2021

Nisma në Prizren çmon rolin e gruas në politikë

Kryetarja e Gruas së Nismës, Valdete Bajrami dhe sekretari organizativ, Mevludin Krasniqi kanë zhvilluar një takim me degën e këtij subjekti politik në Prizren.

Kryetari i degës, Zafir Berisha, në këtë takim ka folur për rolin e gruas në politikë.

“Gratë nuk janë thjeshtë numër në Nismë. Ato kanë treguar se janë përfaqësuese të denja në të gjitha shkallët e pushteteve, andaj angazhimi i juaj në jetën politike është e drejtë dhe jetike për mbrojtje të vlerave kombëtare dhe themeleve të shtetit”, tha Berisha.

“Nisma është mundësia më e mirë për të gjithë ata që duan të kontribuojnë për një shtet të fortë dhe të ardhme më të mirë”.

“Ne tashmë jemi në prag të zgjedhjeve të jashtëzakonshme, andaj është shumë e rëndësishme që ditët e mbetura të vazhdojmë edhe më fuqishëm mobilizimin tonë në lagje dhe fshatra të Prizrenit, në mënyrë që me 14 shkurt, ta jetësojmë projektin për mbrojtje të shtetit”, tha Berisha.

Kryetarja e Gruas së Nismës, Valdete Bajrami, tha se “gratë janë dhe do të mbeten themeli bazë, ku ngrihen të gjitha vlerat dhe cilësitë më të mira të shoqërisë, andaj angazhimi dhe kontributi i jonë është garanci e e mbrojtjes së shtetit dhe vlerave kombëtare”.
Anëtarja e Kryesisë, Albulena Balaj – Halimaj tha se “para vetes kemi një betejë e cila është vendimtare për të ardhmen e Kosovës”.

“Ne jemi para një udhëkryqi dhe qytetarët do ta bëjnë zgjedhjen më të mirë, atë që do të jetë në mbrojtje të identitetit të shtetit”.

Sekretari Organizativ, Mevludin Krasniqi, në këtë takim tha se gratë janë shtyllë e suksesit tonë, “prandaj është i domosdoshëm angazhimi dhe kontributi i secilës grua që të dalim fitues në këtë betejë politike që kalon përtej individit dhe është jetike për vendin tonë”.

 

- Advertisement -

Më Shumë

Aksident në Prizren, gjashtë persona të lënduar

Gjashtë persona janë lënduar pas një aksidenti mes dy veturave në Prizren, njofton policia e Kosovës. Lëndim trupor kanë pësuar dy vozitësit dhe katër pasagjere...

E veshur sexy, provokon fansat Kylie Jenner

23-vjeçarja seksi Kylie Jenner i ka provokuar sërish fansat me pozat e saj. Ajo ka pozuar nga palestra me rroba sportive në të cilën i...

Piratët vrasin një dhe rrëmbejnë 15 pjesëtarë të anijes turke

Piratët kanë sulmuar një anije mallrash turke në ujërat e Afrikës Perëndimore dhe kanë rrëmbyer 15 marinarë, ndërsa një e kanë vrarë, kanë thënë...

Gjendet pa shenja jete një 57-vjeçare në Prizren

Një trup pa shenja jete është gjetur në banesën e saj në Prizren të hënë pas mesditës, rast që është cilësuar si vdekje e...

Duda Balje tallet me sloganin e LDK-së

Kryeministri në detyrë dhe njëherësh edhe kandidati i LDK-së për kryeministër, Avdullah Hoti ka prezantuar sloganin e kësaj parite me të cilin i hyn...

Shtyhet seanca ndaj ish-drejtorit të Financave në Komunën e Dragashit, si dhe dy zyrtarëve të tjerë të komunës

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, zyrtari i zyrës së prokurimit në Komunën e Dragashit, Fadil Sinani, ka paraqitur një provë të re...

Ja çka po festohet sot në familjen e Ramush Haradinajt

Sot ka festë në familjen e Ramush Haradinajt. Është Anita ajo që përmes një postimi në Instagram ka treguar se djali i tyre Trimi feston...

Policia thotë se s’ka informacione për 15 vjeçaren e zhdukur nga Prizreni

15 vjeçarja Gentiana Mustafa, nga Prizreni është shpallur e zhdukur nga familjarët. Klan Kosova ka kontaktuar me familjarët për të marrë informacione lidhur me rastin. Babai...

Shtyhet seanca për rastin ku paditësja po kërkon nga Komuna e Dragashit kompensimin e dëmit në shumën prej 19 mijë euro

Është shtyrë për muajin tjetër seanca për rastin ku paditësja Fehmije Krasniqi po kërkon nga Komuna e Dragashit kompensim dëmi. Seanca e paraparë të mbahej...

Limaj në Malishevë: Intelektualët po rreshtohen krah projektit tonë

Kandidati për Kryeministër nga rradhët e Nismës, Fatmir Limaj ka mbajtur takim me intelektualë nga komuna e Malishevës. Ai në postimin e tij në Facebook...

Gjashtë të vdekur dhe 320 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Gjashtë persona kanë vdekur dhe 320 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit,...

Prizren, dështon seanca ndaj të akuzuarve për mashtrim me viza pune

Të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar përsëri seanca gjyqësore ndaj Flamur Hoxhës dhe Besim Rexhajt, të akuzuar për shpëlarje parash dhe...

A ka plan Komuna e Prizrenit t’i ndihmojë familjet e prekura nga Covid -19?

Dr.sc. Naser Bresa Qytetar të moshave të ndryshme, gjinive por edhe profesioneve u infektuan, vazhdojnë të infektohen nga virusi vrastar Covid 19. Ata e vuajtën,...

Prizreni vazhdon mbështetjen për 5.000 familje skamnore me pako ushqimore e higjienike

Komuna e Prizrenit synon që të vazhdojë mbështetjen për familjet skamnore të rrezikuara nga pandemia COVID-19. Sipas autoriteteve lokale edhe në këtë fazë, 5 mijë...

Teatri i Prizrenit jep shfaqje për mantelbardhët

Të dielën e ardhshme, më 24 janar 2021, Teatri i Prizrenit, “Bekim Fehmiu” do të japë reprizën e dramës, “Shtetrrethimi”, vetëm për punëtorët shëndetësor. Shfaqja...

NISMA thotë se KQZ-ja veproi me standarde të dyfishta për moscertifikimin e kandidatëve

Sekretari i Nismas Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka thënë se Komisioni Qendror Zgjedhor, veproi me standarde të dyfishta, kur vendosi për çështjen e certifikimit të...

Lajmet e Fundit