10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Parelitë e sportit

Si në çdo vit të ri, edhe në vitin 2018 çdo njeri shpreson për një jetë më të mirë, më të mbarë, më të begatë dhe me më shumë para. Por, kjo nuk është e njëjtë për të gjithë. Shumë sportistë nuk është se kanë nevojë t’i thellojnë edhe më shumë xhepat e tyre. Ata kanë krijuar të ardhura të mjaftueshme, madje edhe për ta kaluar tërë jetën. Ua sjellim 25 sportistët më të pagur në histori të sportit

Të ardhurat marramendëse nga sporti janë duke u rritur çdo vit e më shumë, shkruan zeri.info.

Sporti tanimë është bërë një biznes mjaft fitimprurës në tokë.

Sportistë të sporteve të ndryshme anembanë botës kanë krijuar pasuri të jashtëzakonshme përgjatë karrierës së tyre.

Ne ua sjellim 25 sportistët më të paguar në histori të sportit.

1. Michael Jordan, 1.85 miliard dollarë

Jordan ende mban primatin në listën e sportistëve më të pasur, falë marrëveshjeve të tij me “Gatorade”, “Hanes”, “Nike” dhe “Upper Deck”, por ajo që e bëri atë miliarder ishte investimi në klubin Charlotte Bobcats (tani Hournets) në vitin 2010. Jordan arriti t’i rrisë aksionet e tij në 90% në vitin 2013 dhe ekipi tani vlen 780 milionë dollarë.

2. Tiger Woods, 1.7 miliard dollarë

14 herë fituesi i trofeve më të mëdha në golf ka luajtur në vetëm 18 gara zyrtare që prej vitit 2014 për shkak të një serie të lëndimeve. Sponsorët ende shohin vlerë në partneritetin e tyre me Woodsin. “TaylorMade”, “Bridgestone” dhe “Monster Energy” janë vetëm disa prej sponsorëve të ri të amerikanit.

3. Arnold Palmer, 1.4 miliard dollarë

Palmer ka ndërruar jetë në shtator të vitit 2016, por pasuria e tij u shtua për 40 milionë dollarë gjatë 12 muajve. Më shumë se 400 dyqane shesin markën “Arnold Palmer” në Azi, madje ka plane që të hapen edhe në vende të tjera si Tajlandë dhe në Vietnam.

4. Jack Nicklaus, 1.2 miliard dollarë

Kompania e tij e projektimit ka përgjegjësi në 41 shtete. Gjithashtu, përveç kësaj, perandoria biznesore e Nicklaus shtrihet edhe në pasuritë e patundshme, verë, akullore, akademi të golfit dhe shumë gjëra të tjera

5. Michael Schumacher, 1 miliard dollarë

Shëndeti i Schumacherit ka qenë i pasigurt që prej vitit 2013, kur kishte pësuar një aksident në Alpe dhe kishte rënë në komë. Ish-piloti i Formula 1 kishte dominuar në këtë sport, duke fituar shtatë tituj dhe është në listën e sportistëve më të pasur të revistës prestigjioze “Forbes” që prej vitit 1990.

6. Phil Mickelson, 815 milionë dollarë

Mickelson ka marrëveshje me “Amgen”, “ExxonMobil”, “KPMG”, “Rolex”, “Graybawk” dhe “Greenbrier”, kurse së fundmi ka krijuar partneritet edhe me bankën “Intrepid Financial Partners” dhe me institucionin financiar “Workday”. Të ardhurat e tij prej 84 milionë dollarësh nga karriera e tij sportive e rendisin të dytin të të gjitha kohërave. Të qenit i dyti pas Tiger Woods ka qenë mjaft fitimprurës për të, i cili për herë të parë e kaloi rivalin e tij në vitin 2015.

7. Kobe Bryant, 800 milionë dollarë

Të ardhurat e tij gjatë karrierës sportive ishim ndër më të lartat nga të gjithë atletët. Bryant kishte rrogën më të madhe në NBA në gjashtë edicionet e fundit të karrierës së tij. Pas karrierës së tij në basketboll ai ka themeluar kompaninë e tij “Kobe Inc” dhe firmën “Bryant Stibel”, me një kapital prej 100 milionë dollarësh.

8. David Beckham, 800 milionë dollarë

Vitet më të mira për Beckhamin kanë ardhur pas pensionimit të tij nga futbolli, falë marrëveshjeve me “Diage” për ta hedhur në treg uiskin skocez të quajtur “Haig Club” dhe markës së tij Beckham.

9. Floyd Mayweather, 785 milionë dollarë

Këto shifra nuk përfshijnë të ardhurat e tij nga meçi kundër Conor McGregor në muajin gusht. Të hyrat e tij nga ai meç e bëjnë amerikanin sportistin e gjashtë me përfitim njëmiliardësh.

10. Shaquille O’Neal, 735 milionë dollarë

O’Neal hyri në botën e biznesit fuqishëm vitin e kaluar në Grupin Autentik të Markave. Ai ua dha atyre të drejtën për ta përdorur emrin e tij në këmbim të një të ardhure të lartë. Linja e shitjes së këpucëve sportive “Shaq” ka shitur më shumë se 120 milionë palë të tilla.

11. LeBron James, 730 milionë dollarë

Ylli i NBA-së ia shtoi vetes marrëveshjet me “Intel dhe “Verizon” këtë vit, ndërsa ende i mban ato me “Nike”, “Coca-Cola”, “Beats by Dre” dhe “Kia Motor”. Mbreti James zotëron aksione në “Blaze Pizzas”, biznes i ushqimit me rritjen më të shpejtë në histori.

12. Cristiano Ronaldo, 725 milionë dollarë

Ronaldo është duke rritur të ardhurat e tij dhe është sportisti më i paguar i dy vjetëve të fundit. Kontrata e rinovuar me Real Madridit do t’i rrisë edhe më shumë të ardhurat e tij si futbollist.

13. Greg Norman, 705 milionë dollarë

Ashtu si Shaquille O’Neal dhe Muhammad Ali, Norman shiti licencën për të drejtat e tij tek Grupi Autentik i Markave në mars. Kompania e Normanit ka ruajtur kontrollin në pasuritë e paluajtshme, në investime dhe në kurse të operimit të projektimeve, por biznesi i tij do të shtrihet edhe në fusha të tjera.

14. Mike Tyson, 700 milionë dollarë

Kampioni më i ri në peshat e rënda në historinë e boksit ka përfituar 400 milionë dollarë që prej falimentimit të tij në vitin 2003. Tyson ka përfituar si aktor dhe si partner në biznese të motoçiklizmit dhe të qendrave të fituesit.

15. Roger Federer, 675 milionë dollarë

Federer së fundmi ka rimarrë titullin më të paguar, atë të ATP Tour. Fitimi i tij prej 111.9 milionë dollarësh kalon atë të Novak Djokovicit (109.8 milionë) dhe të Tiger Woods, i cili kishte fituar 110 milionë në PGA Tour, shkruan zeri.info.

16. Lionel Messi, 600 milionë dollarë

Messi ka qenë pjesë e Barcelonës që prej moshës 13-vjeçare dhe kontrata e tij e re do ta mbajë me katalonjasit deri në vitin 2021. Klauzola e lirimit të golashënuesit më të mirë në histori të Barcelonës është 835 milionë dollarë.

17. Alex Rodriguez, 575 milionë dollarë

Rodriguez nënshkroi dy prej tri kontratave më të majme në histori të bejsbollit gjatë karrierës së tij 22-vjeçare dhe ishte paguar 20 milionë dollarë nga Yankees në vitin 2017, pavarësisht pensionimit të tij një vit më herët. Ai është analist në “Fox Sports” dhe nikoqir në shfaqjen CNBC.

18. Jeff Gordon, 525 milionë dollarë

Gordon kishte fituar 93 gara gjatë karrierës së tij në Nascar, që është rekord i ditëve të sotme. Ai ka aksione në “Jimmie Johnson” dhe ka mundësi që ta krijojë një partneritet me “Hendrick Motorsports”.

19. Oscar De La Hoya, 520 milionë dollarë

Meçi i Djaloshit të Artë në vitin 2007 me Floyd Mayweather ishte më i paguari për t’u parë në kanalet televizive, me 2.5 milionë shtije, derisa Mayweather u ndesh me Manny Pacquiaon në vitin 2015. De La Hoya përfitoi pastaj një rekord prej 52 milionë dollarësh, sepse ai shërbente si promovues i meçeve përmes kompanisë së tij, të cilën e kishte themeluar në vitin 2002.

20. Manny Pacquiao, 510 milionë dollarë

Të ardhurat e tij më të mëdha i përfitoi në meçin me Mayweatherin në vitit 2015. Nga ai meç Pacquiao përfitoi 125 milionë dollarë.

Pesë emrat e fundit që e përmbyllin këtë listë janë:

21. Derek Jeter, 490 milionë dollarë

22. Peyton Manning, 480 milionë dollarë

23. Kevin Garnett, 480 milionë dollarë

24. Evander Holyfield, 475 milionë dollarë

25. Andre Agassi, 470 milionë dollarë

Më Shumë

Dalin rezultatet e studentëve të pranuar në konvikte

Qendra e Studentëve në Prishtinë ka shpallur rezultatet për pranimin e studentëve në konvikte për  vitin akademik 2022/2023. Rezultatet janë publikuar në faqen e tyre...

Hendboll, Rahoveci fiton derbin interesant me Vushtrrinë

Në palestrën “Jeton Tërstena – Tota” në Vushtrri të dielën është luajtur derbi i xhiros së dytë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në...

Bota sot

Lajmet e Fundit