-6.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Parlamenti i ri mund të fillojë me grushte

KuvendiKosoves5-27Seanca konsultative e Kuvendit të Kosovës pritet të përcjellët me tensione të larta në mes të PDK-së në njërën anë dhe LDK-AAK-NISMA në anën tjetër.Kjo pasi të dyja blloqet po pretendojnë se e kanë numrin me të madh të grupit parlamentar, duke synuar të ulën në karriget në mes të Kuvendit. “Lufta” për t;u ulur në mes të Kuvendit, shumë lehtë mund të qojë në grushtimin e deputetëve mes vete.

Asnjëherë në historinë e parlamentarizmit në Kosovë nuk ka pasur potencial më të madhe të përplasjes së deputetëve, sesa në seancën konstituive të Kuvendit të Kosovës që pritet të mbahet të enjten.

Burime të gazetës bëjnë të ditur se sipas vendimit, Sekretarisë së Kuvendit e cila është e obliguar që të respektojë materialin zgjedhor të ardhur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ulëset në mes të Kuvendit ku zakonisht ulet partia më e madhe i takojnë PDK-së.

Por këtë vendim e kanë ndryshuar Kryesia në shkuarje e Kuvendit me në krye Jakup Krasniqin. Kësisoj të enjten do t’i kemi deputetët e PDK-së në njërën anë dhe deputetët e LDK-AAK-NISMA në anën tjetër duke synuar të njëjtat ulëse në Kuvend. Gazeta merr vesh se të dyja kampet kanë bërë planet konkret se si t’i “uzurpojnë” ulëset e mesit në parlament.

Nga ana tjetër, në mbledhjen e Kryesia e Kuvendit që është mbajtur të shtunën me kryetarët e partive politike, është caktuar rendi i ditës për seancën që do të mbahet më 17 korrik, por pa prezencën e përfaqësuesve të PDK-së, të cilët e lëshuan sallën me akuzat se po shkelet rregullorja e Kuvendit të Kosvovës./Tribuna/.

Më Shumë

Përfshihet nga zjarri një lokal në Korishë të Prizrenit

Një lokal ësh të përfshirë nga zjarri në fshatin Korishë të Prizrenit. Zjarrfikësit dhe policia kanë dal në vendin e ngjarjes. Nuk raportohet për të lënduar. Rasti...

Një punëtor në Prizren i lëndon gishtat e dorës në punë

Një punëtor është lënduar në vendin e tij të punës. Ai është dërguar për ndihmë mjekësore. “Viktima ka raportuar se deri sa kishte qenë duke...

Lajmet e Fundit