17.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

PDK në Prizren: ‘Klani i molotovit’ dhe ‘vjedhësit e votave’ kanë kapur institucionet e pavarura

Dega e PDK-së në Prizren reagoi pas vendimit të sotëm të PZAP-së duke akuzuar Vetëvendosjen se ka bërë “kapjen e vërtetë e organeve të pavarura”.

PDK ka përdorur inicialet e Vetëvendosjes (VV) në një kuptim tjetër duke i quajtur “Vjedhës të Votave”.

Vendimin e sotëm PZAP e konsideron si vazhdimësi e vendimit të Gjykatës Supreme, që siç thuhet në komunikatë “njëri nga gjykatësit, Erdogan Haxhibeqiri, të gjithë të afërmit e tij, i ka të angazhuar në VV dhe kësisoj i janë vënë në mbrojtje të krimit, lejimit të vjedhjes dhe manipulimit të votave nga VV, ditën e zgjedhjeve me 19 nëntor, për të cilën kemi paraqitur prova dhe fakte konkrete me shkrim dhe video, me të cilat është i njohur edhe opinioni i gjerë publik”.

Sipas PDK-së, PZAP ka aplikuar “standard të ri” duke mos shqyrtuar provat konkrete të paraqitura nga ta.

“…duke vendosur përkrah keqpërdorimeve të bëra në ditën e zgjedhjeve, ku bartja zig-zag e kutive nëpër klasa nga komisionerët dhe vëzhguesit e VV-së, është konsideruar si akt normal e që në të vërtetë bie në kundërshtim me të gjitha rregulloret e zgjedhjeve të lira dhe ligjet në fuqi të Republikës së Kosovës”, thuhet në komunikatë.

PDK thotë se do të vazhdojë t’i ndjekë “të gjitha rrugët ligjore dhe demokratike” për zbardhjen e asaj që ajo e quan keqpërdori i verdiktit të qytetarëve.

Më Shumë

Gruaja e drejtorit të Arsimit në Dragash emërohet në komisionin për pranimin e punëtorëve komunal

Partia Demokratike e Kosovës- Dega në Dragash, po e akuzon drejtorin e Arsimit, Selim Kryeziu se ka ndikuar që gruaja e tij, Luljeta Kryeziu...

“Batistuta ishte i vrazhdë dhe dorështrënguar”

Antonio Cassano ka pasur fjalë shumë të ashpra për ish-bashkëlojtarin e tij të Romës, Gabriel Batistuta. Antonio Cassano ka tërhequr së fundmi vëmendjen mbi veten...

Lajmet e Fundit