25.8 C
Prizren
E diel, 4 Korrik, 2021

Për çfarë kishte shërbyer gjatë luftës ky vend që tani e mori emrin Kodra e UÇK-së

Rreth 20 mijë refugjatë, lanë shtëpitë e tyre, e ia mësynë fshatit Ngucat gjatë luftës në Kosovë.

Këta ndiheshin me të sigurt në këtë fshat të Malishevës, ku po operonte Ushtria Çlirimtare e Kosovës.

Por, pavarësisht kësaj, nuk mungonin sulmet nga larg të forcave serbe ndaj civilëve të paarmatosur.

Për këtë, edhe thirrja për ndihmë ishte e madhe.

E dy dekada me pas, malet ku u strehuan pas luftës dhe ku luftoi Ushtria Çlirimtare e Kosovës, banorët e fshatit Ngucat, nuk i harruan.

Organizatat e dala nga lufta në bashkëpunim me banorët e Ngucatit, mbi këtë fshat, vendosen tri shkronja, që mund të shihen nga shumë pjesë të Kosovës.

Por, për çfarë kishte shërbyer kjo pikë, që tani e mori emri Kodra e UÇK-së?

Helshani thotë se me të dëgjuar për vendosjen e akronimit UÇK, banorët iu përgjigjen pozitivisht këtij projekti.

Edhe për përurimin e Kompleksit “Kodra e UÇK”, është zgjedhur një datë e veçantë.

Ndërkohë, ani pse kompleksi është në ndërtim e sipër, duket se ka filluar ta tërheq vëmendjen e vizitorëve.

Sipas organizatorëve, vetëm të dielën e kaluar, mbi 200 vizitorë ishin për ta vizituar këtë kompleks, ku po bëhen përgatitjet e duhura që vendi të shndërrohet në atraksion turistik.

Ndërkohë e gjithë kjo, ka gjetur përkrahjen edhe të Komunës së Malishevës.

Nga Komuna e Malishevës, thonë se kanë kërkuar edhe nga Qeveria e Kosovës, që vendi ku u vendosen shkronjat, të shpallet zonë me interes të veçantë.

Më Shumë

Doli nga shtypi libri “Palestina në tri pamje” i autorit Agim Vinca

Në botim të shtëpisë botuese SYTH nga Tetova, doli nga shtypi libri i prof. Agim Vincës me titull “Palestina në tri pamje”. Në këtë...

Kryeziu, PDK: Kemi pritur 2 e më shumë delegatë, kjo tregon joseriozitet!

Anëtari i Këshillit drejtues të PDK-së, Nijazi Kryeziu ka reaguar pasi ish kryetari i kësaj partie, Enver Hoxhaj ka bërë të ditur se nuk...

Vdes 40-vjeçarja nga Malisheva, bie nga shkallët e katit të 6-të

Një grua rreth 40-vjeç ka vdekur pasi është hedh nga shkallët e katit të gjashtë. Gruaja dyshohet se ka qenë nën depresion psikik, ndërsa trupi...

Kjo është pasuria e Memli Krasniqit

Memli Krasniqi sot është zgjedhur Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, me shumicën e votave të delegatëve. Por, sa është pasuria e tij? Në regjistrin...

Dita e parë dhe e fundit e punës: Fotoja e 20 vjeçarit të vrarë në Velipojë i veshur si shef kuzhine

Përplasja për shezllonet në Velipojë, solli vrasjen e 4 personave dhe plagosjen e 2 të tjerëve, mes tyre dhe një 20 vjeçari të pafajshëm Si...

Rrahej në Malishevë, gruaja detyrohet të kthehet te familja e saj në Prizren

Në mbrëmjen që lamë pas në Malishevë është raportuar një rast i dhunës në familje, ku një person ka ushtruar dhunë të vazhdueshme psiqike...

Ministrja Hajdari: Gjykata Komerciale do t’u ofrojë lehtësi investitorëve të huaj

Themelimi i Gjykatës Komerciale do të ndihmojë bizneset në zgjidhjen e mos marrëveshjeve në Kosovë dhe jo të përfundojnë në Gjykatat ndërkombëtare, derisa kjo...

Minarja e një xhamie në Turqi përfshihet nga flakët, pasi goditet nga rrufeja

Minarja e një xhamie në Turqi është përfshirë nga flakët pasi vlerësohet të jetë goditur nga rrufeja. Sipas medieve turke, përcjell Telegrafi, i gjithë incidenti...

Qytetari turk arrestohet pas kritikës ndaj Erdoganit

Një zyrtar i partisë kryesore opozitare në Turqi, CHP, ka thënë se kritikimi i partisë në pushtet në Turqi ka rezultuar me ndalimin e...

Vite apo vjet? Ja si duhet t’i shkruajmë saktë

Cila është forma e saktë e shumësit të emrit “vit”: “vite” apo “vjet”? Si ta shkruajmë dhe përdorim saktë këtë emër në numrin shumës? Shumë herë...

Rivaliteti brenda VV-së për kryetar të Prizrenit: Kujt ia ngrehu veshin Albin Kurti?

Lëvizja Vetëvendosje po qëndron e heshtur tash kur kanë mbetur edhe pak muaj para zgjedhjeve lokale. Zërave të vetëm që kanë ardhur nga disa...

Pacolli pas fotos me Abrashin në Stamboll: Kemi ngrënë nga një doner dhe kemi pirë çaj, na kushtuan me pak se 10 euro

Te infektuar: 107,554 Sheruar: 104.679 Vdekur: 2,248   Pacolli pas fotos me Abrashin në Stamboll: Kemi ngrënë nga një doner dhe...

Persekutimi i shqiptarëve në kohën e Rankoviqit (1948-1968)

Nga Sheradin Berisha Në qershor të vitit 1948, pas acarimit të raporteve politike në mes të Beogradit dhe Moskës, Partia Komuniste e Jugosllavisë u përjashtua...

Viola von Cramon vizitoi monumentet kulturore të Prizrenit

Raportuesja në Parlamentin Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, ka vizituar sot qytetin e Prizrenit. Cramon këtë vizitë e bëri nën shoqërimin e kryetarit të...

Edhe sot mot përvëlues në Kosovë, temperaturat shkojnë deri në 37 gradë

Mot me temperatura të larta do të vijojë të mbajë edhe sot dhe nesër, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës. Sot dita do të jetë më...

Prekëse: Zjarrfikësi e bart trupin e të bijës 7-vjeçare që u nxor nga rrënojat në ShBA

Një zjarrfikës e ka bartur trupin e vajzës së tij 7-vjeçe nga rrënojat e ndërtesës së shembur në Florida javën e kaluar. Ai kishte kërkuar...

Lajmet e Fundit