3.8 C
Prizren
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

Përkujtohen 28 martirët e vrarë nga ushtria serbe në fshatin Nashec të Prizrenit

Familjarët së bashku me Shoqatën “Trojet e Arbrit”, si dhe komuna e Prizrenit sot organizojnë akademinë përkujtimore kushtuar 28 martirëve shqiptarë që u masakruan në marsin e vitit 1913 në Nashec të Prizrenit nga ushtria serbe.

Akademia përkujtimore mbahet në Shtëpinë e Kulturës “Xhemajli Berisha”, në Prizren dhe fillon në orën 10:00.

Ndërkohë pas akademisë do të bëhet zbulimi i Memorialit në fshatin Grazhdanik të Prizrenit në orën 14:00.

“Familjarët së bashku me Shoqatën “Trojet e Arbrit”, iu ftojnë për një pjesëmarrje masive në akademi në mënyrë që t’i përkujtojmë martirët që humbën jetën në mbrojtje të atdheut dhe popullit të tyre”, thuhet në njofitm.

Më Shumë

Pas ndarjes nga Afrona, Blero kapet mat me të dashurën e re – FOTO

Këngëtari i njohur, Blero Muharremi është një ndër emrat më të përfolur në mediat rozë. Pas ndarjes nga modelja e njohur Afrona Dika, Blero ka...

Kurti: Në pranverë pritet të arrihet marrëveshja Kosovë – Serbi

Marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që të kujton atë mes dy Gjermanive pas Luftës së Dytë Botërore, do të duhej të mundësojë integrimin e...

Moti për sot

Lajmet e Fundit