2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Përkujtohen dëshmorët e Hasit

rogova hasNë 15-të vjetorin e Epopesë së Lavdishme të Rogovës së Hasit përkujtohen 30 dëshmorët dhe martirët e kombit.

29 janari i vitit 1999 është ndër datat më të rëndësishme për qytetarët e Rogovës dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në luftë për lirinë e vendit, është shprehur kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Në 15 vjetorin e Epopesë së Lavdishme të Rogovës së Hasit me pietet të lartë janë përkujtuar dhe nderuar dëshmorët dhe martirët e kësaj ane, të rënë më 27 ,28 dhe 29 janar të vitit 1999.

29 janari i vitit 1999 do të mbetet njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme për qytetarët e Rogovës dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në luftë për lirinë e vendit, është shprehur me këtë rast Ramush Haradinaj, ish komandant i Zonës Operative të Dukagjinit.

Me këtë rast pranë Lapidarit të dëshmorëve dhe martirëve nga të pranishmit në këtë manifestim janë bërë nderime dhe vendosur kurora lulesh,transmeton rtk

Në Betejat e 27, 28 dhe 29 janarit, të vitit 1999 , ranë në altarin e lirisë 21 dëshmorë të kombit dhe 9 martirë në fshatrat Rogovë,Bishtazin dhe Goden të Hasit.

Më Shumë

42 aksidente trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

42 aksidente kanë ndodhur në 24 orët e fundit në vendin tonë. Një aksident ka qenë me fatalitet, 17 me të lënduar dhe 24 me...

Dosja e Prokurorisë, tre të arrestuar- krejt çka dihet për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Pamjet nga momenti i vjedhjes së argjendarisë “Diakos” lanë të tronditur opinionin publik. Disa persona me maska dhe me armë të gjata të tipit...

Lajmet e Fundit