19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Përfundon protesta

Rektorati-studentet protestojne

Studentët e Universitetit të Prishtinës kanë përfunduar protestën e tyre të sotme para rektoratit.
Ata që nga mëngjesi, në shenjë proteste, kanë bllokuar hyrjen e rektoratit duke kërkuar dorëheqjen e rektorit, Ibrahim Gashi dhe depolitizimin e UP-së.
Ata thanë se po shpërndahen për t’u përgatitur për hapat e ardhshëm.
Policia e Kosovës përmes një kumtese ka njoftuar se studentët kanë mbajtur protestë të qetë dhe se janë shpërndarë po ashtu në mënyrë të qetë,transmeton indeksonline

Studentët vazhdojnë protestën para Rektoratit

Një numër prej 150 studentëve protestuan të mërkurën në ora 12:00 para Rektoratit të Prishtinës.
Studentëve protestues iu ka bashkuar edhe rreth 100 studentë të tjerë nga Grupi i pavarur i studentëve të Universitetit të Prishtinës, duke thënë se i përkrahin kërkesat e studentëve të organizatës për Barazi, “Studim, Kritikë, Veprim”.

Ata nuk kanë lejuar asnjë punonjës të rektoratit të hynë brenda në ndërtesë,shkruan telegrafi.

Zyrtari për informim në UP, Labinot Hajdari, përmes telefonit ka thënë për Kosovapress se menaxhmenti i UP-së është duke e shqyrtuar mundësinë e daljes në një konferencë për media për të treguar qëndrimin e UP-së por sipas tij, vetëm po e presin vendimin e rektorit për një gjë të tillë.

 

Më Shumë

MF pasnesër do të ekzekutojë pagesat për këtë kategori

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ua rikujton të gjithë përfituesve ndryshimin e datave të pagesave. Me datë 20 janë ekzekutuar pensionet e veteranëve dhe...

Në pritje të vendimit për 30 për qindëshin, vlera e Trustit bie

Në kohën kur tërheqja e parave nga Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës është sërish në diskutim, vlera e këtij fondi është më e...

Lajmet e Fundit