18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Përkujtohet dëshmori i kombit Përparim Thaçi

Perparim ThaciNë Prizren është shënuar 16 vjetori i rënies së dëshmorit të kombit, Përparim Thaçi.Bashkëluftetarë, familjarë dhe zyrtarët e pushtetit lokal kanë bërë homazhe para varrit të dëshmorit në fshatin Landovicë.

Përveç kryetarit të Prizrenit, Ramadan Muja, homazhe para varrit të dëshmorit të kombit Përparim Thaçi ka bërë edhe zv/kryeministrja në largim,Edita Tahiri,si dhe ish- bashkëlojtarët dhe anëtarë të KF “Liria”.

Kryetari Muja tha se dëshmorët janë të paharrueshëm dhe se të gjithë duhet të përkulemi para vepres së tyre.

“Ne duhet të përkulemi para tyre sepse ata nuk kërsyen asgjë për lirin e këtij vendi”, tha Muja.

Përparim Thaçi,ka rënë dëshmor me 27 maj të vitit 1998. Ai ka rënë në pritë të forcave serbe në afërsi të fshatit Fortesë (ish Bellacërkë).

Përparimi,para se të vesh uniformën e UÇK-së me shumë sukses kishte mbrojtur ngjyrat e disa klubeve,përfshirë edhe “Lirinë” e Prizrenit.Për nder të rënies së tij,është zhvilluar edhe turniri tradicional në futboll të vogël./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Malisheva do të përballet me Buduçnostin

Skuadra e Malishevës do të debutojë në garat evropiane në duel me skuadrën e njohur malazeze, Buduçnost nga Podgorica. Ndeshjen e parë në kuadër të...

Pandeli Majko: Privilegj i madh të pranoj titullin ‘Qytetar Nderi’ i Rahovecit

Komuna e Rahovecit i ka ndarë të premten titullin “Qytetar Nderi” i Rahovecit ish-kryeministrit të Shqipërisë, Pandeli Majko. I pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe...

Lajmet e Fundit