12.8 C
Prizren
E premte, 22 Tetor, 2021

Përplasje në SHBA për ligjin për abortin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, u zotua se do ta kundërshtojë fuqishëm ligjin e ri në shtetin e Teksasit, i cili ndalon shumicën e aborteve.

Biden e cilësoi vendimin e Gjykatës Supreme të SHBA-së për të mos e bllokuar ligjin si një “sulm të paparë” mbi të drejtat e grave.

Çdo individ tani ka të drejtë të padisë këdo që përfshihet në sigurimin ose lehtësimin e abortit pas gjashtë javëve shtatzëni në Teksas.

Gjatë kësaj kohe, shumë gra as që e dinë se janë shtatzënë.

Grupet e të drejtave të njeriut i kërkuan Gjykatës Supreme ta bllokojë ligjin, por ajo refuzoi, duke votuar me pesë vota në favor të ligjit dhe katër kundër.

Gjykatësit thanë se vendimi i tyre nuk bazohet në ndonjë përfundim nëse ligji i Teksasit është kushtetues ose jo dhe se dera për sfidat ligjore mbetet hapur.

Presidenti Biden akuzoi Gjykatën Supreme për “kaos jokushtetues”.

“Gjykata më e lartë e tokës sonë do të lejojë që miliona njerëz në Teksas që kanë nevojë për kujdes riprodhues, të vuajnë, derisa gjykatat të analizojnë kompleksitetin procedural”, tha Biden.

Ai tha se ka kërkuar nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore dhe nga Departamenti i Drejtësisë të shohin se çfarë hapash mund të ndërmarrë Qeveria kombëtare për të mbrojtur gratë dhe ofruesit e shërbimeve të abortit, por nuk dha më shumë detaje.

Biden tha se ligji shkel rastin historik Roe v Wade të vitit 1973, me të cilin Gjykata Supreme legalizoi abortin në të gjithë SHBA-në.

Guvernatori republikan i Teksasit, Greg Abbott, tha se shteti i tij “gjithmonë do ta mbështesë të drejtën për jetë”. Ai e nënshkroi ligjin për abortin në muajin maj.

Ligji i quajtur Akti i Rrahjeve të Zemrës i ndalon abortet pas zbulimit të rrahjeve të zemrës së fetusit, thonë kritikët e abortit.

Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve thotë se termi “rrahje zemre” nuk është i saktë, pasi ajo që zhvillohet gjatë gjashtë javëve shtatzëni është “një pjesë e indit të fetusit që do të bëhet zemër derisa embrioni zhvillohet”.

Ligji bën përjashtime në rast të urgjencës mjekësore, por kërkon prova me shkrim nga mjeku. Ligji nuk bën përjashtime për shtatzënitë që rezultojnë nga përdhunimi ose incesti.

Gratë nga Teksasi që dëshirojnë të abortojnë pas gjashtë javësh, do të duhet të udhëtojnë në shtete të tjera të SHBA-së.

Çfarë është Roe v Wade?
Abortet u bënë të ligjshme në të gjithë SHBA-në me një vendim historik të Gjykatës Supreme më 1973, i cili njihet si rasti Roe v Wade.

Me shtatë vota për dhe dy kundër, gjyqtarët e gjykatës vendosën se qeverive individuale të shteteve u mungon fuqia për të ndaluar abortet.

Aktgjykimi u bazua në vendimin se e drejta e një gruaje për të ndërprerë shtatzëninë bie nën lirinë e zgjedhjes personale, e cila mbrohet me Amendamentin e 14 -të të Kushtetutës amerikane.

Vendimi erdhi pasi një grua 25-vjeçare, Norma McCorvey, me pseudonimin “Jane Roe”, sfidoi ligjet penale të abortit në Teksas, që ndalonin shumicën e aborteve.

Henry Wade ishte prokurori i përgjithshëm i Teksasit, i cili mbrojti ligjin kundër abortit.

Rasti krijoi një sistem “tremujor” që u jep grave amerikane të drejtë absolute për abort në tre muajt e parë të shtatzënisë; lejon disa rregullime qeveritare në tremujorin e dytë të shtatzënisë;
deklaron se shtetet mund të kufizojnë ose ndalojnë abortet në tremujorin e fundit, pasi fetusi i afrohet pikës ku mund të jetojë jashtë mitrës. /evropaelire/

Më Shumë

Goditet për vdekje me thikë deputeti

Një deputet konservator është vrarë pasditen e së premtes në Britaninë e Madhe. Në kishën ku ndodhi ngjarja në Essex policia e ka rrethuar zonën me...

Totaj: Jam optimist se do të gjejmë gjuhë të përbashkët dhe të arrijmë të formojmë koalicion

Kandidati për Prizrenin nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj, nuk e ka mohuar faktin e formimit të një koalicioni. “Jemi në balotazh akoma nuk e...

Bastisje në Prizren, policia gjen 2 kg drogë

Policia e Kosovës ka kryer një bastisje të premtën në lagjen “Dardania”, në Prizren. Gjatë bastisjes janë gjetur e sekuestruar dy kilogramë drogë, raporton...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Ronaldo kurrë s’do ta njollosë historinë duke iu bashkuar Barcelonës apo Manchester Cityt, thotë ish-bashkëlojtari i tij Fabio

Cristiano Ronaldo ka punuar zellshëm për ta fituar një reputacion si njëri prej më të mirëve i të gjitha kohëve dhe ai kurrë nuk...

Peja triumfon ndaj Yllit

Peja ka mposhtur kampionin në fuqi, Golden Eagle Yllin me rezultat 82:78, në derbin e xhiros së shtatë të Art Motion Superligës së Kosovës...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohet vetëm një pacient me Covid-19

59 pacientë nga COVID-19, po trajtohen në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, prej tyre 29 me oksigjeno-terapi dhe 2 në...

Vetëm 10 raste me coronavirus brenda 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka informuar se nga 2.484 testime, 10 qytetarë kanë rezultuar...

A ka nevojë ndonjëri prej kandidatëve “me i fry hoxha”, përgjigjet Fatmir Latifaj

Hoxhë Fatmir Latifaj u ka bërë thirrje qytetarëve të dalin në votime, që të vendosin vetë se kush t’i drejtojë ata për katër vitet...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

Wanda Nara i fal tradhtinë Icardi-t, Fjalët e ndjera të futbollistit: Sa dhemb të lëndosh njerëzit që do

Wanda Icardi duket se ka lënë gjithçka pas dhe ka mbajtur familjen të bashkuar. Ajo i ka falur tradhtinë futbollistit të PSFG, Mauro Icardi-t dhe...

Hapen qendrat më të mëdha të votimit në Prizren

Në orën 07:00 të mëngjesit janë hapur qendrat më të mëdha të votimit në Podujevë e Prizren. Në Prizren janë 71 qendra votimit ku të...

Manchester City të gatshëm për shitjen e Sterling-ut

Drejtuesit e klubit të Manchester City-t, nuk e kanë ndërmend ta humbasin me kosoto zero futbollistin e tyre, Raheem Sterling. Futbollistit 26-vjeçar i skadon kontrata...

Kartela e dhimbshme e shkrimtarit Bilal Xhaferri

Nga: Visar Zhiti Zhuritje çame … ka pasur edhe një dëbim tjetër të madh të shqiptarëve në Jugun epirot. U përzunë çamët nga trojet e...

Vidhet kasaforta me para në xhaminë e Rahovecit

Një vjedhje e rëndë ka ndodhur dje në një xhami në Rahovec. Policia njofton se persona të panjohur kanë depërtuar brenda xhamisë dhe kanë...

Fletëvotimi që u gjet në oborr të shkollës në Prizren, i kishte rënë qytetarit nga xhepi

Një fletëvotim, i cili është gjetur në oborrin e shkollës “Avdyl Frashëri” në Prizren i ka rënë një qytetari nga xhepi. Kjo është parë nga...

Lajmet e Fundit