15 C
Prizren
E enjte, 25 Shkurt, 2021

Personi që filmoi masakrën e Krushës së Madhe thotë se Lulzim Basha iu prezantua si kosovar nga Peja

Milaim Bellanica, personi që ka filmuar masakrën e Krushës së Madhe dhe që akuzon Lulzim Bashën se ia ka marrë atë kasetë, ka rrëfyer në emisionin “Open” për ngjarjen.

I ftuar në Open në Top Channel, Bellanica tregoi bisedën me Lulzim Bashën.

Ai thotë se Basha i është prezantuar si shqiptar nga Peja por i lindur në Tiranë, ndërsa i kanë kërkuar kasetën origjinale për ta larguar atë dhe familjen e tij nga Shqipëria në mënyrë që të mos rrezikonte jetën.

“Atë natë kur u tranmetua nga BBC, pas një ore ka zbritur helikopteri në shtëpinë ku më ka çuar Dashamir Peza. Aty kanë qenë mbi 200 veta. Kanë zbritur 13 persona me emblemën e Gjykatës së Hagës. Lulzim Basha më ka thirrur: “Milaim Bellnica a je aty”. Pronari më tha na morën më qafë. Zbrita poshtë, më tha a je Milaim Bellanica, na kushto pak kohë, për çështjen e luftës që kemi parë në television.

Shkuam në një pjesë që ishte sallon dhe kuzhinë. E kanë marrë kasetën dhe e ka parë. “Kush të ka paguar për të bërë këtë incizim”, më pyeti Lulzim Basha. “E kam bërë për familjen time ta kenë si trashëgimi se cfarë bën armiku ndaj popullit tonë”, i thashë.

“Unë dua të më largoni nga Shqipëria u thashë. Më thanë më jepni origjinalin që të largojmë nga Shqipëria. Më thanë na e jep se ruhet më mirë në Tribunalin e Hagës. Diku nga ora 9 filluam dhe deri në orën 6 zgjati procedura. Më kanë shtyrë të nënshkruaj dhe në secilën fletë nxorën nga një fotografi dhe e ngjitën. Gjatë gjithë bisedës që u bë, unë u binda që ata nuk besonin që masakrën e bënin serbët. Lulzim Basha është prezantuar dhe më tha jam nga Peja, i lindur në Shqipëri”, tha Bellanica.

Më Shumë

Qeveria spanjolle jep leje për zhvillimin e ndeshjes me Kosovën në Spanjë

Qeveria e Spanjës e ka dhënë lejen për zhvillimin e ndeshjes kualifikuese për Botërorin 2022 mes Kombëtares spanjolle dhe asaj kosovare në Spanjë, duke...

119 vjet nga vrasja e atdhetarit Haxhi Zeka

Një prej figurave të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare gjatë shekullit XIX, ishte Haxhi Zeka. Një luftëtar dhe atdhetar i pranuar nga të gjithë patriotet e kohës,...

Avdullah Hoti mori vetëm 2 mijë vota në Rahovec

Kandidati për kryeministër nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Avdullah Hoti në zgjedhjet parlamentare të mbajtura me 14 shkurt, është rënditur i pari në komunën...

Trajneri kosovar me përvojë 30-vjeçare në Slloveni: FFK-ja po i degradon kuadrot

Jetën ia ka kushtuar futbollit, duke punuar për më shumë se 30 vjet në disa skuadra të Sllovenisë, shkolla të futbollit e ekipe të...

Një i vdekur nga Covid në Prizren

Tre persona kanë vdekur nga koronavirusi në Kosovë në 24 orët e fundit. IKSHPK-ja ka njoftuar se nga 3.104 testime, 260 persona kanë rezultuar...

Ja pse virusi doli nga laboratori/ Studimi befasues nga Gjermania

Universiteti gjerman i Hamburgut ka publikuar një studim të bujshëm. Qëllimi i studimit është që të hedhë dritë mbi origjinën e koronavirusit. Sipas gazetës BILD,...

Prizren: Ish-inspektori i akuzuar për korrupsion mungon në seancë, shtyhet gjykimi për 30 prill

Ka dështuar seanca ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren, Nexhmedin Musliu, i cili po akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Seanca ishte e paraparë...

A mund të kthehet Vjosa Osmani në LDK? Flet zyrtari i këtij subjekti

LDK-ja doli si parti e tretë nga zgjedhjet e 14 shkurtit. Por çfarë do të ndodhë tani me këtë parti, teksa Isa Mustafa dha dorëheqjen,...

Lista e plotë e deputetëve të mundshëm të LVV-së në Kuvend

Nga zgjedhjet e 14 shkurtit 2021, deri më tani sipas rezultateve preliminare, Lëvizja Vetëvendosje ka dalë partia e parë me 47.85% apo 378,550 vota. Sipas...

Dy persona në Prizren shpallen fajtorë për vjedhje të rëndë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të akuzuarve E.Sh., dhe A.K., për shkak se me datë 8 korrik 2018, në kohë...

VIDEO/ Pamje të tmerrshme nga kufiri mes Kinës dhe Indisë, ushtritë godasin me leva njëra-tjetrën, 27 viktima

Një video e rëndë është publikuar së fundmi e betejës famëkeqe në stil mesjetar, mes trupave kufitare të Indisë dhe atyre të Kinës, ku...

Motër e vëlla gjenden në Prizren, mësohet arsyeja e daljes nga shtëpia

Një prind nga fshati Vranjak i Rahovecit i ka raportuar si të zhdukur në polici djalin dhe vajzën e tij. Fëmijët e moshës 13 dhe...

Kundërshtohet ndërtimi i hidrocentralit në Drinin e Bardhë

Një digë e madhe do të ndërtohet në grykën e Drinit të Bardhë në Dobrusht të Prizrenit. Ajo do të jetë pjesë e hidrocentralit “EcoDri”...

Këta persona do të vaksinohen të parët kundër COVID-19 në Kosovë

Kosova ende nuk është furnizuar me asnjë dozë të vaksinës kundër COVID-19, ndonëse shumë shtete tashmë kanë vaksinuar një pjesë të popullsisë. Dozat e...

Vuçiq: Situata për ne është e pashpresë, por ta shohim se sa lehtë do ta ketë Albin Kurti

“Serbia e di se cilat janë interesat e saj kombëtare dhe shtetërore dhe do të vazhdojë të luftojë për njerëzit e saj dhe të...

Kandidatët më të votuar për deputetë nga PDK-ja në Prizren

Në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, Partia Demokratike e Kosovës u rendit e dyta në nivel vendi me 17,41%, apo 137.722 vota të grumbulluara...

Lajmet e Fundit